صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

مهندس مجتبی شادلو اظهار داشت: شایسته است که کشاورزان مختلف سرمایه های امروزی کشور در حوزه کشاورزی را با مراقبت و حراست بیشتری مورد استفاده قرار دهند.

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی اراضی کشاورزی آسیب پذیر، با حضور مهندس مجتبی شادلو (باغدار نمونه ملی، رئیس اتحادیه باغداران استان تهران و عضو هیئت مدیره اتحادیه باغداران کشور) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه مهندس مجتبی شادلو با اشاره به پدیده تخریب ارازی کشاورزی، گفت: دخالت های بشر در زمین های کشاورزی باید همیشه مطابق با یافته های علمی و دینی باشد، چرا که عدم توجه به این دو پدیده باعث می شود تا ظرفیت و منابع کشاورزی از بین بروند.

وی افزود: آبیاری بیش از حد و استفاده از کودهای شیمیایی، کشت های متعدد و عدم استفاده از کودهای طبیعی از جمله عوامل مهمی هستند که سبب ایجاد فرسایش در خاک می شوند.

عضو هیئت مدیره اتحادیه باغداران کشور با اشاره به آسیب وارده به باغ های استان تهران در سال های گذشته، اظهار داشت: آبیاری های نوین، عدم استفاده از کودهای شیمیایی و سموم و مصرف کودهای طبیعی در باغ های استان تهران از جمله موارد خوبی است که امروزه مورد توجه کشاورزان تهرانی قرار می گیرد.

وی با اشاره به این که جبران آسیب های وارد شده به خاک های کشاورزی تا حد زیادی بعید و غیر ممکن به نظر می رسد، عنوان کرد: شایسته است که کشاورزان مختلف سرمایه های امروزی کشور در حوزه کشاورزی را با مراقبت و حراست بیشتری مورد استفاده قرار دهند.

مهندس مجتبی شادلو با اشاره به عوامل انسانی نابودی مزارع طبیعی کشور، تصریح کرد: انجام اقدامات تفریحی در مراتع کشاورزی کشور امروزه یکی از مهم ترین عوامل انسانی است که در نابودی سرمایه های کشاورزی تاثیر بسزایی دارد.

در ادامه برنامه گفت و گوی اجتماعی از شبکه رادیویی گفت و گو مهندس علی نیلی احمدآبادی با اشاره به تولید 5 میلیون تنی سیب زمینی در ایران به طور سالانه، گفت: تولید بالای سیب زمینی حجم بسیار زیادی از گردش مالی کشاورزی کشور را به خود اختصاص داده است.
وی افزود: انجمن ملی سیب زمینی ایران در هر سال حدود 600 تن سیب زمینی به خارج از ایران صادر می کند.
دبیر انجمن ملی سیب زمینی با اشاره به این که یک زارع همیشه با تکیه بر اقتصاد و شرایط فعلی خود کار می کند، اظهار داشت: در بسیاری از مواقع زراعت کاران با اهتمام به اقدام شخصی و عدم توجه به سیاست های کلی کشاورزی کشور باعث نابودی محصول خود می شوند.
وی با اشاره به این که سیب زمینی کشت سنتی نمی شود، عنوان کرد: نحوه کشت و برداشت سیب زمینی در ایران یکی از مکانیزه ترین کشاورزی هایی است که در دنیا وجود دارد.
مهندس علی نیلی احمدآبادی با اشاره به این که حاصلخیزی خاک مهم ترین معضل کشاورزی ایران است، خاطر نشان کرد: عدم حاصلخیزی خاک ایران در برخی از مناطق کشاورزی باعث شده تا این صنعت درگیر نقض های متعددی شود.

فایل صوتی برنامه گفت و گوی اجتماعی از وبگاه شبکه رادیویی گفت و گو قابل دریافت است، متذکر می شود که این برنامه در ایام هفته از شنبه تا چهارشنبه ساعت 13:30 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش می شود.

مرتبط با این خبر

  • بهسازی یک سوم مدارس کشور در مقابل زلزله

  • آیا باید منتظر زلزله بزرگ در پایتخت باشیم؟

  • اختلافات خانواده و نارضایتی یکی از علل اصلی طلاق است

  • پایتخت و بحرانی به نام زلزله

  • علل و عوامل طلاق در رادیو گفت و گو بررسی می شود

  • گفتگوی اجتماعی از کودکان بی‌هویت می‌گوید

  • خانواده های ایرانی روزی نیم ساعت گفت وگوی چهره به چهره دارند

  • خانواده را به یک پویش اجتماعی تبدیل می کنیم

  • دلایل جایگزین شدن خشم به جای گفتگوی اجتماعی

  • چوب کیفری مجلس بالای سر دولت