صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

مدیرکل دفتر حفظ و احیای محوطه های تاریخی اظهار کرد: درحوزه معماری شاهد سبک هایی در ساختمان سازی ها هستیم که نظیر آن را در عقبه معماری کشورمان نمی بینیم و این وضعیت حاصل تضعیف و تحقیر هویت ملی و مذهبی است.

برنامه " گفت و گوی فرهنگی " با موضوع هویت فرهنگی و دلایل سردرگمی آن در ایران و تاثیر آن بر آثار فرهنگی با حضور دکتر سیدهادی احمدی مدیر کل دفتر حفظ و احیای بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

مدیرکل دفتر حفظ و احیای محوطه های تاریخی در این برنامه اظهار کرد: در حال حاضر در حوزه معماری شاهد سبک هایی در ساختمان سازی ها هستیم که نظیر آن را در عقبه معماری کشورمان نمی بینیم و این وضعیت حاصل تضعیف و تحقیر هویت ملی و مذهبی کشورمان در برخی مسائل است.

وی در ادامه افزود: جامعه در شرایط فعلی در حال بازگشت به سنت های گذشته است. مردم در شهرها و حتی در روستاها به دنبال مناطقی می روند که لوکس نباشد و این رجعتی به اصالت محسوب می شود.

احمدی همچنین با اشاره به تاثیر مدیریت در هویت و فرهنگ خاطرنشان کرد: به عنوان مثال سوء مدیریت در شهر تهران می تواند سیمای زشت و نامطلوب شهر را برای 100 سال پدید بیاورد تا جایی که هیج نشانه ای از هویت و اصالت و فرهنگ در شهر نباشد.

مدیرکل دفتر حفظ و احیای محوطه های تاریخی گفت: اگر سوء مدیریت و خواسته های شخصی کنار گذاشته شود معماران در طرح های خود هویت ایرانی را منعکس خواهند کرد.

این مقام مسئول بیان داشت: عاملی که مانع ظهور هویت و فرهنگ شده همیشگی نیست و به واسطه امور کاذب ایجاد شده است؛ به عنوان نمونه مانع اصلی در حوزه معماری پول است. هوا فروشی باعث شده شکل عجیب و غریبی از ساختمان ها در سطح شهر ایجاد شود که هیچ ارتباطی با هویت و فرهنگ کشور نداشته باشد.

وی یادآور شد: مردان و زنان در دوران پهلوی اول به شکل خاصی لباس می پوشیدند، در دوران پهلوی دوم لباس اروپایی طرفدار بیشتری پیدا کرد و بعد از انقلاب هم مردم پوشش مذهبی و ساده را انتخاب کردند بنابراین با گذشت زمان، فرهنگ راه خود را پیدا خواهد کرد.

مدیرکل دفتر حفظ و احیای محوطه های تاریخی تصریح کرد: فرهنگ، هویت و اصالت قدرتمند ترین انرژی و نیرویی است که بشر از خود به جای می گذارد و معتقدم بازگشت و رجعت فرهنگی در فرهنگ هایی که ریشه و عقبه طولانی دارند به وقوع خواهد پیوست.

احمدی در خاتمه اظهار کرد: غذا بخشی از میراث فرهنگی هر جامعه و ملتی است که شاید برای مدت طولانی کمتر به آن توجه شود اما ذائقه نهانی افراد از بین نخواهد رفت.

مرتبط با این خبر

  • کارآمد کردن قوانین؛ راهکار اصلی تقویت باورها در جامعه

  • تقویت زیرساخت های فرهنگی برای فناوری های نوین ضروری است

  • شکل گیری احساس مسئولیت عمومی برای حفظ فرهنگ جامعه

  • امام حسن مجتبی (ع) با سلاح محبت دشمنان را وادار به شکست کردند

  • واکاوی پیوست نگاری فرهنگی در فناوری ها

  • هدف امام حسن (ع) از صلح با معاویه عدم تعرض به شیعیان بود

  • برخورد عجیب امام حسن (ع) با همسایه یهودی

  • تمرین صبر، مهربانی و مهرورزی در گفت و گوی فرهنگی

  • انجمن اولیا و مربیان فرصتی طلایی برای بهبود عملکرد مدارس

  • تربیت 8 هزار نیروی متخصص برای آموزش خانواده در مدارس