گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

مدیر مسئول انتشارات شورا: نوسانات تصاعدی کاغذ به قیمت بیکاری ناشران تمام می شود

فروغی گفت: اگر قیمت کتاب تثبیت شود و ما ناشران هم کار نکنیم تعداد زیادی از افراد مربوط به حوزه نشر از کار برکنار می شوند و این فاجعه است.

1397/05/12
|
11:01
|

برنامه " گفت و گوی فرهنگی " رادیو گفت و گو با موضوع نوسانات قیمت کاغذ و راهکارهای عبور از بحران تحریم با حضور فتح الله فروغی دهکردی عضو هیئت مدیره اتحادیه ناشران و کتاب فروشان تهران و مدیر مسئول انتشارات شورا به روی آنتن رفت.

عضو هیئت مدیره اتحادیه ناشران و کتاب فروشان تهران در این برنامه اظهار داشت: در حال حاضر موضوع نوسانات قیمت کاغذ به یکی از دغدغه های مهم ما ناشران تبدیل شده است.

وی با بیان این مطلب افزود: ادامه و استمرار چرخه تولید وابسته به فروش محصول است یعنی هر وقت محصول فروخته شود قدرت تولید را به همراه دارد و هرگاه نتوانیم محصول را بفروشیم تولید ما محکوم به شکست است.
عابدینی خاطرنشان کرد: گرانی قیمت کاغذ در عرضه یک محصول فرهنگی به بازار که متفاوت از محصولات دیگر است تاثیرگذار است.

عضو هیئت مدیره اتحادیه ناشران و کتاب فروشان تهران همچنین در ادامه گفت: متاسفانه در سال های اخیر حال کتاب بد است و کتاب مانند بیمار در حال احتضار شده است.

مدیر مسئول انتشارات شورا یکی از عوامل اثر گذار در قیمت تمام شده کتاب را کاغذ و مقوا برشمرد و افزود: این نوسان ناگهانی و تصاعدی کار را برای ناشران سخت می کند. چراکه ناشر نمی داند برای کتاب چه قیمتی را تعیین کند تا بتواند کتاب های خود را در بازار عرضه کرده و خریدار هم توان خرید کتاب را داشته باشد در نتیجه با نقدینگی حاصل از فروش کتاب چرخه تولید خود را استمرار ببخشد و این دقیقا مشکلی است ما الان دچار آن هستیم.

فروغی دهکردی متذکر شد: اگر قیمت کتاب تثبیت شود و ما ناشران هم کار نکنیم روح و تغذیه فکری جامعه مسدود می شود. در این صورت تعداد زیادی از افراد مربوط به حوزه نشر اعم از ناشران، توزیع کنندگان، ویراستاران، چاپ خانه داران و عوامل صحافی از کار برکنار می شوند و این فاجعه است.

مدیر مسئول انتشارات شورا در ادامه این برنامه گفت: در این وضعیت نمی توان کتاب های دیجیتال را نوعی جایگزین کتاب های کاغذی قرار داد زیرا در حال حاضر ظرفیت و بستر این کار در جامعه ما وجود ندارد و تصور اینکه کتاب دیجیتال بتواند جایگزین کتاب فیزیکی شود اشتباه است.

عضو هیئت مدیره اتحادیه ناشران و کتاب فروشان تهران در پایان این برنامه تاکید کرد: تعاونی های ناشران، سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، معاونت فرهنگی وزارت ارشاد، وزارت صنعت، معدن و تجارت، مجلس شورای اسلامی و به ویژه کمیسیون فرهنگی باید این قضیه را پیگیری کنند.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی