صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

ورزدار با اشاره به جای خالی معنویت و تریت دینی در ازدواج های امروزی بیان داشت: قطر عقدنامه ها زیاد شده و شرایط بیشتر و متفاوتی لحاظ می شود اما خبری از استحکام خانواده نیست و تزلزل خانواده ها بیشتر هم شده است.

برنامه " گفت و گوی فرهنگی " رادیو گفت وگو با موضوع جوانان، ازدواج و توانمندسازی با محوریت دینی و معنوی و با حضور دکتر مریم ورزدار استاد دانشگاه حضرت زینب(س) به روی آنتن رفت.

دکتر ورزدار در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار کرد: یکی از موانع جدی ازدواج جوانان این است که خود آنها و والدین شناخت درستی از فلسفه ازدواج ندارند.

وی با اشاره به تفاوت کارکردهای خانواده در جامعه شناسی غربی با کارکرد خانواده در جامعه ایرانی گفت: کشورای غربی هدف از ازدواج را تنها تولید مثل مطرح می کنند اما کارکرد خانواده در جامعه در راستای تربیت زن و شوهر و تربیت نسل طیب و طاهر عنوان می شود.

استاد دانشگاه حضرت زینب(س) خاطرنشان کرد: هر فردی باید بر اساس مبانی اصول زندگی خود انتخاب معیار داشته باشد در غیراین صورت انتخاب های نادرست و ازدواج های ناموفق شکل می گیرند که خانواده ها را دچار آسیب زیاد می کند.

دکتر ورزدار در ادامه با اشاره به جای خالی معنویت و تریت دینی در ازدواج های امروزی بیان داشت: در گذشته عقدنامه ها مختصر بودند اما الان قطر عقدنامه ها زیاد شده و شرایط بیشتر و متفاوتی لحاظ می شود و نکته قابل توجه اینجاست که با این همه شرایط و امضا اما خبری از استحکام خانواده نیست و بلکه تزلزل در خانواد ها بیشتر هم شده است.

استاد دانشگاه حضرت زینب(س) مطرح کرد: ما تصور می کنیم با آداب و سنن غلط همچون تجمل گرایی و مهریه های سنگین و جهیزیه های آنچنانی زندگی خود را محکم می کنیم و متوجه نیستیم که خود این مسائل بنیان خانواده را متزلزل تر می کند و تضمینی برای زندگی سالم نخواهد بود.

دکتر ورزدار متذکر شد: فلسفه اصلی تشکیل خانواده از منظر قرآن کریم، آرامش است و اگر ما محوریت و هدف از ازدواج خود را آرامش قرار دهیم قطعاً با افزایش تعداد ازدواج های موفق در کشور مواجه خواهیم شد.

استاد دانشگاه حضرت زینب(س) اظهار داشت: عمده قوانینی که برای آسان سازی ازدواج مطرح و تصویب می شود در رابطه با مشکلات اقتصادی است درصورتی که همه مشکلات ما اقتصادی نیستند و تصویب قوانین در راستای تضمین فرهنگ جامعه ضرورت بیشتری دارد.

دکتر ورزدار در پایان این برنامه تاکید کرد: وقتی حقوق افراد به آنها گوشزد می کنیم تکلیف آنها را هم نسبت به طرف مقابل بیان کنیم تا معضلات و توقعات بی جهت ایجاد نشود.

مرتبط با این خبر

  • رادیو گفت و گو از پدافند غیر عامل سخن می گوید

  • اتحاد و ولایت مداری ایرانیان، پیروزی در جنگ تحمیلی را رقم زد

  • دفاع از هویت و انسانیت؛ پیام فرهنگی دوران دفاع مقدس در ایران

  • خودکفایی نیروهای مسلح کشور در تولید فناوری و تجهیزات نوین

  • عبرت گیری مهم ترین موضوع عاشورا است

  • تبیین راهکارهای تداوم و حفظ محرم

  • مرور اشعار مناسب در مداحی های محرم در گفت و گوی فرهنگی

  • تحلیل و بررسی مداحی‌های مطلوب در عزاداری‌های محرم

  • نهضت امام حسین(ع) در سراسر جهان جریانی پویا است

  • دشمنان اسلام از عزاداری های خوب می ترسند