صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

مدرس دانشگاه گفت: صفات اجتماعی ایرانیان، سلطه ناپذیری، عزت و شهادت طلبی، زبان و گویش مردم، ادبیات و هنر، اشعار حماسی و تعزیه خوانی در کشور ما همگی تاثیرپذیرفته از شعائر عاشورایی و مذهبی است.

برنامه "گفت وگوی فرهنگی" به مناسبت روز فرهنگ عمومی با حضور حجت الاسلام دکتر مهدی نادعلی معاونت مرکز رسیدگی به امور مساجد غرب تهران و مدرس دانشگاه از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن رفت.

حجت الاسلام دکتر نادعلی در ابتدای مطلب با اشاره به تعریفی از فرهنگ عمومی اظهار کرد: کلمه فرهنگ از دو واژه " فر" به معنای شکوه و عظمت و پیش و "هنگ" به معنای بالا کشیدن تشکیل شده است. بر این اساس، فرهنگ به عنوان پیش برنده در یک جامعه معنا پیدا می کند و در زندگی فردی دور از جامعه کاربرد ندارد.

این مدرس دانشگاه همچنین به تعریف اصطلاحی از فرهنگ اشاره کرد و گفت: فرهنگ در اصطلاح مجموعه ای از معارف، اعتقادات، هنرها، صنایع و فنون، قوانین و سنت ها و عادات و رفتاری است که فرد در اثر زندگی اجتماعی آنها را کسب می کند و در تعاملات خود بروز می دهد.

وی در ادامه فرهنگ عمومی را به معنای رفتار متعارف عموم مردم دانست و افزود: اگر رفتاری فقط در یک صنف یا قشر خاص مرسوم باشد فرهنگ عمومی محسوب نمی شود. رعایت حقوق شهروندی، حفظ و احترام به محیط زیست، رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی و رعایت حقوق حیوانات از جمله مصادیق فرهنگ عمومی هستند.

معاونت مرکز رسیدگی به امور مساجد غرب تهران با اشاره به دو جنبه ظاهری و باطنی فرهنگ عمومی بیان داشت: جنبه ظاهری آن به فرهنگی اشاره دارد که در رفتار و اعمال افراد جامعه قابل رویت است و جریان نفوذ دشمن هم بیشتر بر این جنبه از فرهنگ متمرکز است. متاسفانه برخی افراد که از سفره انقلاب بهره برده اند از این فضا برای ریشه کن کردن انقلاب و ضربه زدن به ظاهر فرهنگ عمومی جامعه استفاده می کنند.

حجت الاسلام دکتر نادعلی ادامه داد: جنبه باطنی فرهنگ عمومی برگرفته از نگرش ها، باورها و اعتقادات افراد است که ظهور و بروز آن در فرهنگ ظاهری محقق می شود.

این مدرس دانشگاه با اشاره به تأثیر شعائر مذهبی بر فرهنگ عمومی جامعه مطرح کرد: همانطور که فرهنگ عمومی جامعه از شعائر عاشورایی تاثیر پذیرفته است، بر سبک و سیاق عزاداری های سیدالشهداء (ع) نیز تاثیر گذار بوده است.

معاونت مرکز رسیدگی به امور مساجد غرب تهران در مصاحبه با رادیو گفت و گو ابراز داشت: اولین تأثیر این شعائر به ویژه عاشورا بر اسطوره های ایرانی شیعی و پس از آن بر باورها و اعتقادات و سنن عزاداری آنها بوده است. صفات اجتماعی ایرانیان، سلطه ناپذیری، عزت و شهادت طلبی، زبان و گویش مردم، ادبیات و هنر، اشعار حماسی و تعزیه خوانی در کشور ما همگی تاثیرپذیرفته از این شعائر مذهبی است.

مرتبط با این خبر

  • ایجاد تقاضای کیفیت در مردم از عوامل اصلی بالا بردن کیفیت معماری

  • نتیجه معماری سکولار، شهر نیویورک است که معادل آفریقا انرژی مصرف می کند

  • توحید، نقطه مشترک معماری ایرانی و اسلامی است

  • به نام مدیریت اقتصادی، به تلخی کام شهروندان

  • ضرورت ایجاد پیوند قوی بین فرهنگ فاطمی و نظام تربیتی

  • ضرورت آشنایی جامع مسئولان با ابعاد وجودی حضرت زهرا(س)

  • مسئولان فرهنگی با فرهنگ فاطمی بیگانه اند

  • ابعاد شخصیتی حضرت فاطمه(س) در حوزه فردی و اجتماعی

  • تربیت فاطمی ریشه در اصل توحید دارد

  • ضرورت آگاهی بخشی به جامعه در مورد کتابهای قاچاق