صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رئیس مرکز تجارت جهانی ایران گفت: سیاست‌های دولت در بخش پولی و ارزی، بالا و پایین کردن سود بانک‌ها و به کارگیری نیروهای بی‌تجربه که در بانک مرکزی اعمال شد، وضعیت اقتصاد کشو را نابسامان کرده است.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (واکاوی ابعاد ضد امنیتی اخلالگران اقتصادی و ضرورت نگاه راهبردی به تهدیدات امنیتی) با حضور دکتر محمدرضا سبزعلی‌پور، رئیس مرکز تجارت جهانی ایران روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

محمدرضا سبزعلی‌پور در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: بی‌نظمی‌هایی که در چند وقت اخیر مشاهده شد، ناشی از اقتصادی مریض است و نوع بیماری که در کشور ما حاکم شده، بیماری هلندی است که اقتصاد را در برگرفته است بیماری هلندی اصطلاحا به بیماری گفته می‌شود که هم رکود دارد و هم تورم. یعنی این بیماری در برخی از اقتصادهاست که دارای تورم هستند و قیمت‌ها گران می‌شود اما بازار راکد نیست.

وی افزود: همچنین در بازار چرخش کار وجود دارد، اما در بعضی از اقتصادها کار نیست اما تورم حاکم است، اما در بازار ما هر دو وجود دارد، هم تورم و هم رکود که این بدترین نوع بیماری هلندی است که یک اقتصاد هم روز به روز ارزش پول پایین می‌آید و هم سفره مردم کوچک‌تر می‌شود و هم تجارتی به آن شکل بایستی انجام شود، صورت نمی‌گیرد و مردم کسب و کارشان راکدتر می‌شود. این وضعیت به عوامل مختلفی برمی‌گردد از جمله سیاست‌های غلط دولت که طی 5 سال گذشته باعث شد که در چنین وضعیتی قرار بگیریم اگرچه پیش از این به دکتر روحانی و تیم همراهش بروز چنین مسائلی تذکر داده شده بود.

رئیس مرکز تجارت جهانی ایران ادامه داد: پیش از گرفتار شدن به این وضعیت به دولت تذکر داده شد از اتخاذ سیاست‌های اقتصادی که طی پنج سال در کشور پیاده شد، بوی خوبی به مشام نمی‌رسد و جامعه را از لحاظ اقتصادی بر هم خواهد زد. اما متاسفانه گوش شنوایی نبود، ضمن اینکه دوستان آستانه تحمل و نقدپذیری‌شان بسیار پایین است. از طرفی سیاست‌های پولی که از زمان دولت یازدهم و دوازدهم که در بانک مرکزی آغاز شده، تمام این برنامه‌ها به بحث پول و ارز دامن زده و وضع را خیلی نابسامان کرده است.

محمدرضا سبزعلی‌پور گفت: اگر به نخستین مصاحبه اقای سیف، به عنوان ریاست بانک مرکزی تا سخنانی که در زمان معرفی معاون ارزی بانک مرکزی برگزید، توجه کنید، همه چالش برانگیزه بوده و همه آن سیاست‌ها مشکل به وجود آورده است. وقتی ریاست بانک مرکزی، بخش معاونت ارزی را که مهم‌ترین قسمت بانک است در اختیار یک جوان قرار می‌دهد که یک روز نیز سابقه بانکی نداشته است و از روزی که پشت این صندلی نشسته، بحران ارزی در کشور شروع شده است و تا امروز که این بحران ادامه دارد، حتی یکبار حاضر نشده جلو رسانه‌ها ظاهر شود و در این رابطه سخن بگوید!

وی افزود: به نظر می‌رسد این مسئول جوان و بی‌تجربه معاونت ارزی بانک مرکزی نمی‌تواند هیچ توضیحی بدهد که چرا در حال حاضر چنین وضعیتی به وجود آمده است؟ در هر حال این بحرانی است که خود دولت به وجود آورده است و باید پرسید چرا از کارشناسان و استادان بانکداری که می‌توانند این مسائل را جمع کنند، استفاده نکرده است. برای مثال سیاست‌هایی که در بحث صادرات اعمال شده و بی‌توجهی به صادرکنندگان پیاده شده و باعث شده که صادرات را قبول نداشته باشند و نوعی بی‌اعتمادی در این حوزه به وجود بیاید.

رئیس مرکز تجارت جهانی ایران ادامه داد: سیاستی که در سود بانک‌ها اعمال شد و دائم در یک حالت آزمون و خطا گرفتار است، باعث به وجود آمدن خطاهایی در این زمینه شد که وضعیت امروز متاثر از این سیاست‌های نادرست پولی و ارزی است. شرایطی که امروز در آن گرفتار شدیم، عده‌ای فرصت‌طلب را بر آن داشته تا با دامن زدن به این شرایط بار خودشان را ببندند.مرتبط با این خبر

  • بودجه بخش فرهنگی دانشگاه‌ها بسیار اندک است

  • کشور سال‌هاست گرفتار مدیران اتوبوسی است

  • برخی نمایندگان بدون خواندن طرح‌ها، آن را امضا می‌کنند

  • مجلس در طرح ممنوعیت انتصاب اقوام از خودش شروع کند

  • چین و روسیه جهان را به سوی نظام چندقطبی پیش می‌برند

  • ترامپ شخصیت غیرقابل پیش‌بینی نیست

  • قانونگذاری تقنینی؛ راهی برای جلب مشارکت مردم

  • برای مقابله با جنگ نرم در جریان‌سازی فرهنگی ضعیف عمل کردیم

  • علوم انسانی را با نگاه به دین و انقلاب بومی‌سازی کنیم

  • پاسخگویی باعث غفلت از مسائل ملی است