صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

استاد حوزه گفت: وقتی یکی از مسئولان، چنان حریمی میان خودش وافراد وزارتخانه ایجاد می‌کند که از آسانسور جدا رفت‌و‌آمد کند، با بدنه جامعه نمی‌تواند ارتباط بگیرد. بیگانگی میان حکومت ومردم را ترویج می‌کند که نقطه خطر نظام است.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی ابعاد آموزه‌های قیام قم و هوشیاری روحانیت در بیداری اسلامی) با حضور حجت‌الاسلام تیموری‌تبار روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

حجت‌الاسلام علی تیموری‌تبار در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: تقریبا شاکله مطالبات غیرقابل تغییر است و نه تنها در سال 57 بلکه ریشه در انقلاب پیامبر دارد؛ یعنی باطن و چارچوب و شاکله اصلی مطالبات مردم با توجه به بافت بینشی و ارزشی که دارند، ریشه در تعالیم و آموزه‌های اسلام دارد، بنابراین همچنان ثابت و پبرجاست، یعنی احیانا اگر در مصداق‌ و جزئیاتش گاهی اختلاف سلیقه بین افراد با تفاوت نسل‌ها یا با ورود به عرصه‌های جدید اجتماعی وجود دارد، اما چارچوبش همچنان همان مطالبات آغازین انقلاب است. به عنوان مثال؛ یکی از مطالباتی که در ایجاد انقلاب، تغییر و سرنگونی حکومت شاهنشاهی و تشکیل یک حکومت جدید می‌توانست بر اذهان عمومی خیلی جدی باشد، بحث عدالت بود.

وی افزود: عدالت یک واژه و مفهوم زیبایی است که همیشه نو است و هرگز دچار کهنگی نمی‌شود، اصلا نه تابع مکان است نه زمان یعنی در هر جغرافیا و شرایط زمانی که قرار بگیرید، به عنوان یک مطالبه جدی است. در عین حال آنچه می‌تواند انقلاب آخر زمانی را رقم بزند و مردم صرف‌نظر از باورهای اعتقادی اسلام یا غیر اسلام و حتی عدم گرایش به دین، افراد را می‌تواند به دنبال انقلاب آخر زمان حضرت مهدی(ع) بکشاند، همین مطالبه است، یعنی عدالت‌گرایی که همچنان وجود دارد و عطش به آن هرگز کاسته نمی‌شود، بلکه بیشتر می‌شود.

استاد حوزه ادامه داد: لذا عدالت هیچ‌گاه کهنه و خدشه‌دار نمی‌شود. برای اجرای آن طبیعتا یک نوگرایی‌هایی اتفاق افتاده و انتظاراتی متناسب با آن چارچوب اصلی وجود دارد، برای آنکه دریابیم درستی جزئیاتی که اخیرا پیدا کرده تا چه اندازه درست یا در انحراف است، باید با آن چارچوب و شاکله کلی که در روزهای آغازین انقلاب تطبیق بدهیم تا صحت و سقمش را پیدا کنیم.

حجت‌الاسلام علی تیموری‌تبار گفت: هر حکومتی که مردم با آن احساس پیوند بیشتری بکنند و از خودشان بدانند نسبت به حفظ آن حکومت احساس عمیق‌تری پیدا می‌کنند و در واقع تعهدی در آنها ایجاد می‌شود که خودشان حافظ و بقای حکومت باشند تا وقتی که این حس در بدنه عمومی جامعه تقویت و ترزیق شود، این احساس وفاداری و ارتباط مستمر بین بدنه جامعه یعنی مردم و حکومت طبیعتا قویتر خواهد بود و از طرفی نیز دغدغه مسئولان برای اداره کشور قدری کم خواهد شد. امیرالمومنین این سفارش را به عنوان یک دکترین در نامه 53 نهج‌البلاغه به مالک‌اشتر صراحتا اشاره می‌کند که اگر بتوانید این حس را در جامعه زنده نگه دارید، قطعا برای حفظ این حس و پویا نگه داشتن آن یک حکومت ابزارهای به روز و ثابتی وجود دارد که امیرالمومنین در نامه سفارش می‌کند که اگر بتوانید در جامعه حس مردم به حاکم را زنده و ثابت نگه داری، مرارت‌های اداره حکومت بسیار اندک می‌شود و بسیاری از وظایف را خود مردم به عهده می‌گیرند و به درستی انجام می‌دهند.

وی افزود: اما در مقابل اگر میان مردم و حکومت حس بیگانگی ایجاد شود و به هر شیوه‌ای مردمی بودن حکومت کمرنگ شود، جامعه می‌تواند برای حکمرانان ایجاد مزاحمت کند. لذا برای این موضوع مصدایقی در جامعه ما وجود دارد از جمله بحث انتخاب، ریزترین مناصب یک شورا در ده که یک دهیاری یا شورا یاری و در شهر شورای شهر و شهردار و غیره باشد، حتی انتخاب نماینده و به واسطه انتخاب بالاترین منصب سیاسی که رهبری باشد، همچنین سایر پست‌ها و مناصب با انتخاب مردم تعیین می‌شود، هر چند به شدت القائاتی دو طرفه در تلاش برای قطع این پیوند و حس مردمی بودن در حال انجام است؛ نخست از سوی رسانه‌هاست؛ رسانه‌هایی که نه میلی به مردم ما دارند و نه عرقی به این انقلاب و حکومت. همه تمرکز خود را بر نقاط ضعف که این حس مردمی بودن را از جامعه بگیرند، البته اگر بهانه از آنها گرفته شود، موفق نمی‌شوند.

استاد حوزه در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو ادامه داد: مساله دیگر رفتار مسئولان است که نوع رفتار آنها دوری یا نزدیکی به مردم را تقویت می‌کند، مسئولان در هر رده‌ای که هستند، بستگی به نوع ارتباطشان دارد، اگر این حس را به جامعه بدهد که از جدا از مردم نیست، جامعه به حکومت احساس نزدیکی می‌کند. از طرفی صاحب‌منصبی که در قبول یک مسئولیت وقتی سرکار می‌آید، انچنان حریمی میان خودش و پرسنل آن وزارتخانه یا اداره ایجاد می‌کند به طریق اولی این فرد نمی‌تواند با بدنه جامعه ارتباط بگیرد. چنین مسئولی بیگانگی میان حکومت و مردم را ترویج می‌کند و از طرفی رسانه معاند نیز بیکار ننشسته است؛ یعنی این دو با هم دو لبه قیچی می‌شوند و به نوعی ارتباط با مردم را زیر سوال می‌برد که نقطه خطر ماست.

مرتبط با این خبر

  • اسلام‌هراسی توهم توطئه نیست

  • رشد اسلام وهابی، ترفندی برای گسترش اسلام واقعی است

  • پیروزی مقاومت در جنگ 22 روزه، شکست هیمنه رژیم صهیونیستی

  • دست و پا زدن غربی‌ها برای به تاخیر انداختن اضمحلال رژیم صهیونیستی

  • منشا قدرت شاه مردم نبودند که نگران پشت کردن مردم باشد

  • بحران سوریه، هژمونی آمریکا را به چالش کشید

  • چین در صدد شکستن هژمونی دلار آمریکاست

  • آمریکا نمی‌تواند طالبان را با وعده‌های قلابی پای میز مذاکره بکشاند

  • جمهوری اسلامی به دنبال مدیریت طالبان است

  • تحلیل‌های آمریکا از وضعیت جمهوری‌اسلامی متکی به سخنان منافقین است