صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

مدیر کل پیشگیری های فرهنگی اجتماعی معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه گفت: با اجرای مشاوره قبل از طلاق بطور مستقیم در کشور حدود 10درصد سازش اتفاق می افتد .

برنامه "صبح و گفت و گو" رادیو گفت و گو با موضوع نقش مراکز مشاوره در سازش دعاوی خانواده و با حضور دکتر علی محمد زنگنه مدیر کل پیشگیری های فرهنگی اجتماعی معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه به روی آنتن رفت.

علی محمد زنگنه به نقش آموزش در تحکیم خانواده و نقش مراکز مشاوره در سازش دعاوی خانواده اشاره کرد و گفت: مداخلات به منظور تحکیم خانواده و کاهش طلاق و سایر دعاوی خانواده، موضوعی است که آخرین قدم آن دادگاه های خانواده هستند و باید اقدامات موثرتر و زود هنگام تر انجام شود.

مثلا باید آموزش پیش از ازدواج را برای دختران در مقطع متوسطه و برای پسران بخصوص در پادگان ها داشته باشیم و در شرف تشکیل زندگی هم در خیلی از کشورها آموزش های بدو تشکیل خانواده را به زوجینی که در شرف ازدواج هستند، انجام می دهند. این مداخلات اگر صورت نگیرد ما مجبور هستیم در موقعی که افراد با دعاوی و دعوا و مرافه به دادگاه خانواده مراجعه می کنند این اقدام را انجام دهیم.

وی با تاکید بر اینکه به دنبال کاهش منطقی طلاق هستیم، بیان داشت: بر اساس بررسی های علمی که انجام دادیم در مداخله بحران که همان لحظه ای است که زوجین برای طرح دعوی به دادگاه خانواده مراجعه می کنند به دلیل دیر هنگام بودن و اینکه خیلی از پل ها خراب شده، ما نمی توانیم بیشتر از 20 درصد انتظار صلح و سازش در این مرحله داشته باشیم و به استناد قانون جدید حمایت از خانواده، ما طلاق های توافقی را الزاما برای مشاوره باید به این مراکزی که در معیت دادگاه خانواده تشکیل شده، بفرستیم. سایر دعاوی هم به تشخیص سیستم قضایی و مقام قضایی می توان به این مراکز مشاوره ارجاع داد.

مدیر کل پیشگیری های فرهنگی اجتماعی معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه با اظهار به اینکه سیاست دوم ما این است کلیه دعاوی خانواده که بسیاری از آن دعاوی مقدمه طلاق هستند هم به این مراکز مشاوره ارجاع شوند، گفت: تجربه ای که طی دو سال اخیر در اجرای این قانون داشتیم شاهد هستیم به طور مستقیم در کل کشور حدود 10 درصد صلح و سازش اتفاق می افتد این در حالی است که در برخی از کلانشهر ها مانند تهران هنوز موفق نشده ایم این برنامه را محقق کنیم در حالیکه بیش از 50 هزار واقعه طلاق در استان تهران دارد اتفاق می افتد.

وی به پایداری صلح و سازش ها اشاره کرد و گفت: با کمک همکارانمان در سازمان بهزیستی کشور سامانه ای طراحی کردیم، یکی از قابلیت های این سامانه پیگیری بعدی مواردی است که صلح و سازش می شود و موارد عدم امکان سازش که منجر به طلاق می شود برایشان پروفایلی وجود دارد که مداخلات مددکارانه و مشاوره پس از طلاق را هم ممکن می کند.

وی مشاوره قبل از طلاق اجباری را به استناد قانون و الزامی دانست و گفت: فرآیند مشاوره به این شکل است که به استناد قانون اولا زوجین می توانند مستقیما به مراکز مشاور خانواده مراجعه کنند اما اگر به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کنند آنها را بدون اینکه ثبت کنند، به مرکز مشاوره ارجاع می دهند و یا اگر به دادگاه خانواده نیز مراجعه کنند بدون اینکه هزینه دادرسی از آنها گرفته شود برای مشاوره ارجاع می شوند.

وی متذکر شد: البته قبل از اینکه زوجین به مراکز مشاوره برسند ما یکسری اتاق هایی را با کمک سازمان بهزیستی برای ارائه خدمات غربالگری ایجاد کردیم که بصورت رایگان در مراکز دولتی است و یک غربالگیری از زوجین صورت می گیرد. برخی موارد هستند که به دلیل وجود یک علت اورژانسی باید مستقیما به دادگاه ارجاع شوند و معطل فرآیند مشاوره نشوند.

وی به از کلانتری ها به عنوان بدترین مکان برای ملاقات فرزندان طلاق یاد کرد و تصریح داشت:کلانتری برای این امر محیط مناسبی نیست برای همین از دو سال پیش برنامه ریزی کردیم تا مراکز مهر خانواده را راه اندازی کنیم که ملاقات فرزندان و سایر فرآیندهایی که در این زمینه باید صورت بگیرد در این مراکز مهر خانواده انجام شود.


مرتبط با این خبر

  • وسایل کهنه برقی بار مصرف برق را افزایش می دهند

  • رشد سازه های بی کیفیت در بافت فرسوده پایتخت

  • نان باید گران شود

  • تسهیلات ارزان؛ خونی تازه در رگ صنعت گردشگری کشور

  • افزایش مصرف برق چگونه موجب آلودگی هوا می شود؟

  • استفاده از "غذای کم آب بر" نیاز امروز کشور است

  • یک سوم تاکسی های شهری کشور فرسوده هستند

  • بیابان زدایی در سایه جلوگیری از تغییر کاربری اراضی صورت می گیرد

  • مقصر اصلی در بازار سیاه خودروهای داخلی، خود خودروسازان داخلی هستند

  • افزایش تقاضا برای خرید سکه؛ حفظ دارایی در مقابل سیاست های ارزی است