صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رئیس بنیاد علمی توانمندسازی گندم کاران ایران اظهار داشت: یکی از فاکتورهای موثر در پایداری تولید و خودکفایی گندم اعلام نرخ است به اضافه اجرای قانون خرید تضمینی است.

برنامه «صبح و گفت و گو» رادیو گفت و گو با موضوع سرنوشت مبهم خودکفایی در گندم ، با حضور علیقلی ایمانی رئیس بنیاد علمی توانمندسازی گندم کاران ایران و مهندس اسماعیل اسفندیاری پور مجری طرح گندم وزارت جهاد سازندگی روانه آنتن شد.

اسماعیل اسفندیاری پور در آغاز با اشاره به تاثیر خودکفایی در تولید گندم در اقتصاد کشور گفت: در سال 91 قبل از شروع کار دولت یازدهم نزدیک 2.6 میلیارد دلار ارز را صرف واردات گندم می کردیم یعنی حدود هفت میلیون تن گندم که به نرخ امروز نزدیک به 12 هزار میلیارد تومان پول که الان این میزان به صفر رسیده و از خروج ارز جلوگیری شده است.

وی افزود: چهار میلیون و 80 هزار تن متوسط خرید سال 92 بود و در این چهار سال نزدیک به نه میلیون تن رسیده و روند رو به رشد است.

مجری طرح گندم وزارت جهاد سازندگی با یادآوری اینکه وزارت جهاد کشاورزی بر اساس نرخ تورم طبق قانون قیمت گندم را در مرداد ماه به شورای اقتصاد پیشنهاد کرد و به هر دلیلی هنوز این قیمت اعلام نشده است، عنوان کرد: کشاورز ما در فضای اقتصادی کشور دارد تولید می کند و بر این فضایی که کشاورز هزینه های مترتب دارد و تورمی که به کشاورز هم تحمیل می شود خرید تضمینی با نرخ 10 درصد بسیار منطقی است.

وی تاکید کرد: اگر رقم مصوب شود و منابع هم تامین شود مسئول خرید شرکت غله و بازرگانی دولتی است و ما هم به عنوان مطالبه گر و مجری طرح مصر هستیم و داریم مرتب پیگیری می کنیم تا منابعی که در اختیار کشاورزان به موقع قرار بگیرد و محصولش دریافت شد عملا به اندازه وزن گندم، هزینه ها هم پرداخت می شود.

در ادامه علیقلی ایمانی با اشاره به خودکفایی گندم در دولت یازدهم یاد آور شد: وزارت جهاد کشاورزی در دولت یازدهم با بسیج همه امکانات خودش از قبیل تامین به موقع نهادها از جمله سم و کود و مکانیزاسیون و آموزش بهره برداران و استفاده از توان تشکل های بخش خصوصی، بکارگیری یافته های جدید تحقیقاتی، علوم و فنون ، استفاده از توان کشاورزان، هدایت و آموزش تولید کنندگان و بر اساس توصیه های مقام معظم رهبری مبنی بر خودکفایی محصولات استراتژیک و حمایت از تولید داخلی و جلوگیری از واردات محصولاتی که امکان تولیدش در کشور وجود دارد خوشبختانه در سال 95 – 94 به خودکفایی در محصول گندم رسیدیم و در سال زراعی 96 – 95 هم ادامه پیدا کرد.

وی متذکر شد: امیدواریم با حمایت هایی که دولت می تواند از گندم و کالاهای استراتژیک داشته باشد این خودکفایی و خود اتکایی استمرار پیدا کند.

رئیس بنیاد علمی توانمندسازی گندم کاران ایران با یادآوری خودکفایی در تولید گندم در سال 83 ، در عین حال اظهار داشت: به دلیل اینکه ما به تولید و تولیدکننده بی مهری کردیم و نیامدیم با تورم از آنها حمایت کنیم و طبق قانون حمایت نکردیم، آن روز خودکفایی زیر سوال رفت.

وی متذکر شد: الان هم بیش از پنج ماه از قانونی که باید ابلاغ می شد، وزیر پیگیری کرده و پیشنهاد داده، اما قیمت ها مشخص نشده است.

ایمانی افزود: یکی از فاکتورهای موثر در پایداری تولید و خودکفایی گندم اعلام نرخ است به اضافه اجرای قانون خرید تضمینی است.


مرتبط با این خبر

  • دولت باید سفره کارگران را تامین کند!

  • آذربایجان شرقی؛ پیشتاز مبارزه با احتکار

  • نهادهای مردمی ازدواج جوانان را تسهیل کنند

  • آب شرب و مسکن دو اولویت مهم برای روستاییان

  • 14 میلیونی جوانان ایرانی آماده ازدواج هستند

  • بی توجهی وزیر به یک نامه/ تاکسی های برقی؛ پشت درهای بسته ثبت سفارش

  • طرح گردشگری "کنج" دانش آموزان را با مشاغل آشنا می کند

  • توسعه زیرساخت های هرمزگان توسط دولت در حال انجام است

  • افزایش قیمت بلیط هواپیما تخلف است/ بخشنامه ای در اینباره اعلام نکردیم

  • کلاس عملی آتش نشانی برای برج نشینان تهرانی