صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

نایب رئیس اول کمیسیون بهداشت مجلس گفت: از این منظر قانونی را در برنامه ششم توسعه در خصوص منع ورود محصولات تراریخته آوردیم تا از تولید داخل حفاظت کنیم.

برنامه «صبح و گفتگو» رادیو گفت و گو با موضوع آیا به شعارهایی که در حوزه سلامت مطرح می شود همانند شعارهای سال اهتمام ویژه می شود؟ و با حضور دکتر محمد حسین قربانی نایب رئیس اول کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی روانه آنتن شد.

محمد حسین قربانی با اشاره به اینکه همه امورات باید پیوست سلامت داشته باشند، توضیح داد: با توجه به اینکه رویکرد جامعه، تاکیدات مجلس شورای اسلامی و اهتمام دولت بر این است تا سلامت را در دستور کار خودشان قرار دهند و شروع طرح تحول سلامت در طول سه چهار سال، تحول عظیمی را در این زمینه ایجاد کرد، مصمم هستیم و دولت را مجاب کردیم پیوست سلامت را برای همه امورات حتی امورات عمرانی، فنی و اجتماعی و تولیدی ببینیم.

وی محوریت توسعه را وجود انسان سالم برشمرد و اظهار داشت: برای انسان سالم باید تغدیه سالم را در نظر بگیریم. دو سال است که شعار سال «ایمنی غذا از مزرعه تا سفره» است؛ یکی از محصولات تراریخته که بسیار حائز اهمیت است. هنوز هیچ مرکز علمی و مقاله علمی نگفته که محصولات تراریخته الزاما این آسیب ها را در حوزه سلامت دارد.

نایب رئیس اول کمیسیون بهداشت مجلس در خصوص تصویب قانون برای محصولات تراریخته نیز گفت: چند کشور اروپایی با محوریت اینکه به زیرساخت تولیدشان آسیب نرسد و حمایت از تولید داخلی خودشان را داشته باشند، ورود محصولات تراریخته که تغییر در ژنوم محصولات کشاورزی است، ممنوع کردند.

وی ادامه داد: ما نسبت به واردات بعضی از محصولات مثل سویا و ذرت که بیشتر در محصولات دامی، نیاز کشور است، ناچاریم که واردات کنیم و آنچه که در کمیسیون بهداشت و کمیسیون کشاورزی بسیار حائز اهمیت است و به تصویب هم رسیده و مورد توجه است، حفاظت از ژنوم محصولات داخل ما است از جمله برنج، گندم، سویا و ذرت.

قربانی هشدار داد: نگرانی ما در مجلس این است که با واردات محصولات تراریخته در ژنوم محصولات کشاورزی، در آینده به مرور زمان در خودش تغییر حاصل کند یا بسیاری از بیماری های ناشناخته را وارد کشور و مزارع کند.

وی حفاظت از تولید داخل را وظیفه مهمی برشمرد و گفت: درست است که باید نیاز جامعه چه در مورد امورات دام و چه زیرساخت ها و محصولات استراتژیک، تامین کنیم ولی وظیفه سنگین تری که بر دوش ما است، حفاظت از تولید داخل است، از این منظر قانونی را در برنامه ششم توسعه در خصوص منع ورود محصولات تراریخته آوردیم تا احتیاط جانب را داشته باشیم. برای اینکه جدیتی در این کار قرار بگیرد سازمان پدافند غیر عامل هم در این مورد دخیل کردیم.

نایب رئیس اول کمیسیون بهداشت مجلس خدمات عادلانه سلامت را از مباحث عمده نظام و حاکمیت مطرح کرد و گفت: مصداق این سخن، گسترش ارائه خدمات در مناطق دور و محروم و روستاها و توزیع عادلانه نیروی متخصص در شهرهای دور افتاده، کاهش پرداختی از جیب مردم است ولی معضل بزرگی در سال 94 و 95 به وجود آمد، عدم تطابق بین ورودی ها و خروجی ها یا عدم واقعی بودن بین آمار ما بوده است.

وی با بیان اینکه از ده درصد ارزش افزوده شاید یک درصد در سال 96 تحقق پیدا نکرد، ابراز داشت: این چالش عمده است که ما امروز مطالباتی را در حوزه های مختلف از جمله، پیمانکاری، داروخانه ها، پخش، تولید، تجهیزات پزشکی در حوزه های بیمارستانی داشته باشیم و مضاف براینکه تعرفه ها واقعی نبوده است.

مرتبط با این خبر

  • سود دریافتی از مشتری در قرارداد برخی بانک های خصوصی مشخص نیست

  • صنعت دفاعی کشور قدرت بلامنازع منطقه است

  • بنزین یارانه ای؛ دستاویزی برای سوداگران سوخت

  • امام سجاد(ع) و حضرت زینب(س)؛ اولین روضه خوان های سیدالشهدا(ع) بودند

  • مقرری بیکاری جز سابقه کاری کارگران محاسبه می شود

  • آغاز مدارس با حضور بیش از یک میلیون و 436 هزار کلاس اولی

  • انتقاد از مجلس و قوه قضاییه در عدم نظارت و برخورد با گران فروشی!

  • چشم دوست و دشمن به صلابت و اقتدار نیروهای مسلح است

  • رژه ارتش و سپاه در سالروز دفاع مقدس؛ نمایش ایستادگی ملت ایران است

  • فروش و تبلیغ دارو به صورت آنلاین خلاف قانون است