صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

نایب رئیس اول کمیسیون بهداشت مجلس گفت: از این منظر قانونی را در برنامه ششم توسعه در خصوص منع ورود محصولات تراریخته آوردیم تا از تولید داخل حفاظت کنیم.

برنامه «صبح و گفتگو» رادیو گفت و گو با موضوع آیا به شعارهایی که در حوزه سلامت مطرح می شود همانند شعارهای سال اهتمام ویژه می شود؟ و با حضور دکتر محمد حسین قربانی نایب رئیس اول کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی روانه آنتن شد.

محمد حسین قربانی با اشاره به اینکه همه امورات باید پیوست سلامت داشته باشند، توضیح داد: با توجه به اینکه رویکرد جامعه، تاکیدات مجلس شورای اسلامی و اهتمام دولت بر این است تا سلامت را در دستور کار خودشان قرار دهند و شروع طرح تحول سلامت در طول سه چهار سال، تحول عظیمی را در این زمینه ایجاد کرد، مصمم هستیم و دولت را مجاب کردیم پیوست سلامت را برای همه امورات حتی امورات عمرانی، فنی و اجتماعی و تولیدی ببینیم.

وی محوریت توسعه را وجود انسان سالم برشمرد و اظهار داشت: برای انسان سالم باید تغدیه سالم را در نظر بگیریم. دو سال است که شعار سال «ایمنی غذا از مزرعه تا سفره» است؛ یکی از محصولات تراریخته که بسیار حائز اهمیت است. هنوز هیچ مرکز علمی و مقاله علمی نگفته که محصولات تراریخته الزاما این آسیب ها را در حوزه سلامت دارد.

نایب رئیس اول کمیسیون بهداشت مجلس در خصوص تصویب قانون برای محصولات تراریخته نیز گفت: چند کشور اروپایی با محوریت اینکه به زیرساخت تولیدشان آسیب نرسد و حمایت از تولید داخلی خودشان را داشته باشند، ورود محصولات تراریخته که تغییر در ژنوم محصولات کشاورزی است، ممنوع کردند.

وی ادامه داد: ما نسبت به واردات بعضی از محصولات مثل سویا و ذرت که بیشتر در محصولات دامی، نیاز کشور است، ناچاریم که واردات کنیم و آنچه که در کمیسیون بهداشت و کمیسیون کشاورزی بسیار حائز اهمیت است و به تصویب هم رسیده و مورد توجه است، حفاظت از ژنوم محصولات داخل ما است از جمله برنج، گندم، سویا و ذرت.

قربانی هشدار داد: نگرانی ما در مجلس این است که با واردات محصولات تراریخته در ژنوم محصولات کشاورزی، در آینده به مرور زمان در خودش تغییر حاصل کند یا بسیاری از بیماری های ناشناخته را وارد کشور و مزارع کند.

وی حفاظت از تولید داخل را وظیفه مهمی برشمرد و گفت: درست است که باید نیاز جامعه چه در مورد امورات دام و چه زیرساخت ها و محصولات استراتژیک، تامین کنیم ولی وظیفه سنگین تری که بر دوش ما است، حفاظت از تولید داخل است، از این منظر قانونی را در برنامه ششم توسعه در خصوص منع ورود محصولات تراریخته آوردیم تا احتیاط جانب را داشته باشیم. برای اینکه جدیتی در این کار قرار بگیرد سازمان پدافند غیر عامل هم در این مورد دخیل کردیم.

نایب رئیس اول کمیسیون بهداشت مجلس خدمات عادلانه سلامت را از مباحث عمده نظام و حاکمیت مطرح کرد و گفت: مصداق این سخن، گسترش ارائه خدمات در مناطق دور و محروم و روستاها و توزیع عادلانه نیروی متخصص در شهرهای دور افتاده، کاهش پرداختی از جیب مردم است ولی معضل بزرگی در سال 94 و 95 به وجود آمد، عدم تطابق بین ورودی ها و خروجی ها یا عدم واقعی بودن بین آمار ما بوده است.

وی با بیان اینکه از ده درصد ارزش افزوده شاید یک درصد در سال 96 تحقق پیدا نکرد، ابراز داشت: این چالش عمده است که ما امروز مطالباتی را در حوزه های مختلف از جمله، پیمانکاری، داروخانه ها، پخش، تولید، تجهیزات پزشکی در حوزه های بیمارستانی داشته باشیم و مضاف براینکه تعرفه ها واقعی نبوده است.

مرتبط با این خبر

  • تغذیه، استرس وچاقی عوامل تاثیرگزار در ناباروری است

  • افت شدید فروش زولبیا و بامیه در رمضان 97

  • برای اشتغال زنان سرپرست خانوار باید زیرساخت های لازم فراهم شود

  • افزایش تعرفه حمل و نقل جاده ای در راستای حمایت از سرمایه گذار خصوصی است

  • دولت نباید در امور صنف گردشگری دخالت کند

  • سامانه رصد اشتغال پذیری دانش آموختگان به دنبال فراهم شدن اشتغال و مهارت آموزی است

  • مجازات های سنگین، در انتظار شکلات های قاچاق

  • کنترل بهداشت فردی و مواد اولیه تولیدکنندگان مواد غذایی در ماه رمضان

  • پیوند کلام با واژگان عربی نشان از پیشینه فرهنگی زبان فارسی است

  • شرکت های حمل و نقل فعال در فضای مجازی پروانه دار می شوند!