صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 12:00-13:00 به مدت 60 دقیقه

معاون سابق آسیا، اقیانوسیه و مشترک المنافع وزارت امور خارجه، با رد برخی ادعاها مبنی بر اینکه کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر، برای ایران سودی ندارد، تاکید کرد: «تحدیدحدود» و مشخص کردن «خط مبدا» به مذاکرات آتی موکول شده است.

ابراهیم رحیم پور در مصاحبه با برنامه "رویداد" رادیو گفت و گو، در مورد برخی ادعاها و حساسیت ها در ارتباط با کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر و همچنین بعضی از اظهارات اشتباه در این مورد خاطرنشان کرد: این که از سوی مردم نسبت به این موضوع مهم، علارغم برخی گرفتاری‌های اقتصادی، حساسیت نشان داده می شود، بیانگر زنده بودن جامعه است.

این کارشناس مسائل اوراسیا با تاکید بر اینکه توقع ما از دانشمندان، دانشگاهیان و حقوقدانان متخصص این حوزه، آن است که در این زمینه فنی تر بحث و گفتگو کنند تا موضوع احیانا به مباحث پوپولیستی و عوام فریبانه سوق داده نشود، تصریح کرد: این موضوع را قبول دارم که در حوزه دیپلماسی عمومی در ارتباط با اطلاع رسانی در مورد مفاد این کنوانسیون ضعیف عمل کرده ایم و اطلاع‌رسانی به دانشگاهیان، حقوقدانان و نمایندگان مجلس در این زمینه ناکافی بوده است،

رحیم پور در عین حال به رادیو گفت وگو گفت: برخی از این دوستان بر اساس یکسری اطلاعات قدیمی در مورد این موضوع صحبت می کنند.

وی در بخشی دیگر از صحبت های خود در این برنامه رادیویی اظهار کرد : متن سند کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر در رسانه ها منتشر شده است و دوستان منتقد با مطالعه این سند متوجه خواهند شد که بحث تحدید حدود و تعیین خط مبدا دریای خزر به مذاکرات آتی موکول شده است و در این کنوانسیون سهمی مشخص نشده است.

رحیم‌پور با رد برخی از اظهارنظرها مبنی بر اینکه کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر برای ایران همراه با فواید و منافع نیست، تاکید کرد: ضروری بود برخی از مسائل در مورد این دریاچه قانون مند شود، موضوعی که اکنون در کنوانسیون شاهد تحقق آن هستیم.

وی در ادامه این گفت وگوی تلفنی در رادیو گفت وگو به برخی موارد اختلافی بین کشورهای ساحلی دریای خزر در سال‌های پیش اشاره کرد و گفت : یک بار در دولت دهم،کشور آذربایجان برای انجام اکتشافات نفتی در حوزه مشترک با ایران با شرکت فرانسوی «شل» قرارداد امضا کرد که این موضوع باعث اعتراض شدید ایران شد و تهران برای جلوگیری از این امر ناوگان نظامی به منطقه اعزام کرد و در آخر آذربایجانی ها مجبور شدند که از انجام این کارخودداری کنند.

رحیم‌پور ادامه داد: اواخر زمستان سال گذشته نیز یک دستگاه حفاری از سوی وزارت نفت ایران در آب های این منطقه نزدیک به ترکمنستان برای انجام برخی آزمایش ها قرار داده شد که این موضوع با اعتراض ترکمنستان رو به رو شد و کار در حال کشیدن به جاهای باریک بود که در آن زمان آقای رئیس جمهور بر اساس برخی ملاحظات ،دستور دادند که این دستگاه حفاری از آن منطقه باز گرداننده شود.

معاون سابق وزیر امور خارجه که در جلسات تدوین مفاد کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر حضور داشته است ، با دفاع مجدد از مفاد این کنوانسیون ادامه داد: ما نمی خواهیم یک دریاچه بی قانون در منطقه شمال کشور داشته باشیم و این کنوانسیون مانع این بی قانونی در آن منطقه می شود.

این کارشناس مسائل اوراسیا با تاکید بر اینکه ما از متخصصان و دانشمندان این حوزه می خواهیم با ملاحظه مفاد کنوانسیون در ارتباط با این موضوع به اظهار نظر بپردازند، گفت: این کنوانسیون مانند قانون اساسی یک کشور می‌ماند که البته مهمترین بحث آن یعنی تعیین خط مبدا و تحدید حدود دریای خزر به مذاکرات آتی موکول شده است. وی در پایان صحبت های خود با اشاره به تشدید اقدامات خصمانه آمریکا علیه ایران در ماه های اخیر خاطرنشان کرد :در چنین وضعیتی نباید اجماع ملی در کشور را ،دستخوش مسائل اینچنینی کنیم و همانطور که دیگر مقامات وزارت خارجه تاکید کرده اند ، این کنوانسیون به نفع ایران است و ما برنده آن هستیمغ چرا که باعث می شود محیطی امن در منطقه شمالی کشور ایجاد شود.

مرتبط با این خبر

  • توطئه جدید مثلث غربی-عبری-عربی برای جریان مقاومت +صوت

  • بیشترین جرم درفضای سایبری مربوط به حوزه مالی است +صوت

  • باید با استفاده از ابزار های نرم و سخت با پدیده شوم تروریسم مبارزه کرد +صوت

  • جو روانی تولید نفت توسط اعضا غیراوپک باعث کاهش قیمت نفت در روزهای اخیر شده بود +صوت

  • لایجه «CFT » ربطی به موضوع برجام ندارد +صوت

  • معترضان در فرانسه ، خواهان کناره گیری «امانوئل مکرون» هستند +صوت

  • در راستای اجرای بهتر قانون پولشویی در کشور، باید در سیستم بانکی کشور اصلاحاتی ایجاد شود +صوت

  • ایران با پیوستن به ««FATF و تصویب کنوانسیون «CFT » می خواهد بهانه را از دست دشمنان بگیرد +صوت

  • یارانه به صنعت برق لطمه زده است

  • موضوع یمن ابعاد بین المللی به خود گرفته است +صوت