رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

علیرضا محرابی: چرخش ترکیه به سمت ایران و روسیه

یک کارشناس مسائل بین الملل، اظهار کرد: با توجه به روند تحولات بین‌المللی و داخلی ترکیه ،این کشور متوجه شده که در جریان بحران سوریه باید به سمت ایران و روسیه حرکت کند.

1398/06/26
|
14:15
|

علیرضا محرابی، در مصاحبه با برنامه «رویداد» رادیو گفت وگو، با اشاره به چرایی اهمیت حل بحران سوریه برای کشورهایی چون ایران، روسیه و ترکیه و نتایج پنجمین نشست سران آستانه در آنکارا اظهار کرد: بازیگران بین المللی در عرصه تحولات سوریه متعدد هستند و هر کدام از آنها تمایل دارند از این تحولات در راستای منافع خود استفاده کنند.

وی با بیان اینکه در جریان تحولات در بحران سوریه ، ترکیه در سال های اخیر متوجه شده که باید در میدان بازی ایران و روسیه حرکت کند ،به دغدغه دولت آنکارا در ارتباط با موضوع ادلب و حضور کردها در شمال سوریه اشاره کرد و افزود : دولت ترکیه از حضور کردها در این منطقه بسیار نگران است چراکه معتقد است این موضوع ممکن است تاثیر منفی بر ساختار سیاسی ترکیه بگذارد.

محرابی با اشاره به تصمیم ترکیه برای خرید اس 400 از روسیه و با بیان اینکه این مسئله باعث ایجاد چالش هایی بین آنکارا و ناتو شده است، خاطرنشان کرد: ترکیه احساس کرده که برای حفظ هر چه بیشتر جایگاه خود در منطقه آسیای صغیر با توجه به افزایش شکاف هایش با نانو و آمریکا باید به سمت تهران و مسکو حرکت کند.

وی همچنین در بخش دیگری از صحبت‌های خود به مسائل داخلی سوریه و ترکیه از جمله درگیری دولت این کشور با ماجرای« فتح الله گولن» و «عبدالله اوجالان » اشاره کرد و افزود : ترک ها متوجه شده اند که از طریق حمایت از گروههای تروریستی در سوریه به اهداف مورد نظر خود نمی رسند و باید به فکر کسب امتیاز ای از معادله درون صلح برای خود باشند.

دسترسی سریع
رویداد