صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

سیدرضا صدرالحسینی: علیرغم فشارهایی که در ماه گذشته پدید آمد تا موضوع انتخابات زیر سال قرار بگیرد ولیکن عراق در حال پیمودن مسیر دموکراسی است و گروه ها و جریانات سیاسی با عقلانیت بسیار مدبرانه به دنبال تشکیل دولت آینده خواهند بود.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع اعلام نتایج بررسی انتخابات پارلمانی عراق و با حضور دکتر سیدرضا صدرالحسینی کارشناس مسایل غرب آسیا به روی آنتن شد.

سیدرضا صدرالحسینی با اشاره به انتخابات در عراق گقت: انتخابات بسیار مناسبی در زمان بسیار مناسب علیرغم فشار آمریکایی ها و سعودی ا با درخواست مرجعیت و احزاب و گروه های فعال در عرصه سیاسی عراق انجام شد.

وی با اظهار به اینکه پیش بینی می شد، بعد از شمارش آراءی اولیه، در ارتباط با این مسئله اختلاف نظرهایی مطرح شود، بیان داشت: با توجه به تشکیل پارلمان ضد آمریکایی و مستقل در عراق، مسئله تقلب در انتخابات مطرح شد. بعضی از گروه ها و جریانات مدعی تقلب در انتخابات، حتی قبل از پایان رای گیری نیز موضوع تقلب را مطرح کرده بودند و فضای شک و شبهه ای را در خصوص شمارش آراء پدید آورده بودند.

کارشناس مسایل غرب آسیا با اشاره به شرایط ابطال در انتخاب توسط کمیسیونر عالی عراق، عنوان کرد: کمیسیونر عالی نسبت به این مسئله واکنش مثبتی را نشان داد و بعد از شمارش آراءی اولیه، اعلام کرد که 10 درصد صندوق ها را شمارش می کنیم و اگر در هریک از صندوق ها که بیش از 50 درصد اختلاف بود، مجددا در آن منطقه شمارش آراء صورت خواهد گرفت و اگر در مجموع آن منطقه و یا استان، بیش از40 درصد آراء با آن چیزی که شمارش آراء به صورت الکترونیک صورت گرفته، اختلاف داشت، آن آراء را باطل اعلام می کنیم.

وی با بیان اینکه این مسئله یک شرایط بسیار خوبی را در اتمسفر سیاسی ایجاد و موجب دلگرمی گروه ها و جریانات سیاسی شد در عین حال گفت: همانطوری که پیش بینی می شد، با توجه به شمارش آراء، متوجه شدند اختلافی در این رابطه وجود ندارد و علیرغم اینکه شمارش آراء هم در مناطق مختلف، یک مقدار تغییر را در تشکیل پارلمان و دولت، به دنبال داشت اما برای اینکه یک فضای آرام سیاسی در عراق پدید بیایید این موضوع کاملا مورد احترام همه گروه ها و جریانات سیاسی بود.

صدرالحسینی به تلاش های کشورهای دیگر برای افزایش اختلاف در عراق اشاره کرد و بیان داشت: برخی از جناح های وابسته، تلاش می کردند تا در بعضی از مناطق مخصوصا مناطق سنی نشین و کردنشین اینچنین قلمداد کنند که آراء تغییر خواهد کرد و دستخوش تحولات اساسی خواهد شد، اما این اتفاق هم نیافتاد و شمارش آراء اولیه مورد تائید قرار گرفت.

وی خاطر نشان شد: علیرغم فشارهایی که در ماه گذشته پدید آمد تا موضوع انتخابات زیر سال قرار بگیرد ولیکن عراق در حال پیمودن مسیر دموکراسی است و گروه ها و جریانات سیاسی با عقلانیت بسیار مدبرانه به دنبال تشکیل دولت آینده خواهند بود.

کارشناس مسایل غرب آسیا با اشاره به حرف و حدیث هایی که در رابطه با مقتدی صدر مطرح می شود، اظهار داشت: شخصیت مقتدی صدر و رهبر سائرون یک شخصیت روحانی مخالف و مبارز علیه آمریکایی ها بوده است. این شبهه در مرحله اول برای ایجاد اختلاف و ایجاد فضا سازی بود تا نشان دهند مجلس و پارلمان آینده عراق، پارلمان ضد ایرانی و ضد اسلامی است.

وی افزود: اما با موضع گیری هایی که مقتدی صدر و مسئول دفتر سیاسی وی و مقامات موثر در مجموعه سائرون، اناجم دادند این نکته کاملا روشن شد که آنها مورد حمایت آمریکایی ها و یا سعودی ها نبودند و اصلا جنس و ذات مقتدی صدر با این موضوع سنخیتی ندارد.

مرتبط با این خبر

  • آشفتگی بازار خودرو باید سامان بیابد

  • برجام در کتاب خاطرات جان کری مورد توجه سیاست مداران آمریکایی قرار گرفت

  • واردات شمش کاهش قیمت طلا را بدنبال ندارد

  • کارچاق کردن نمایندگان دلیل رد طرح شفافیت آرا/ طرح جایگزین رای نمی آورد

  • شکاف لجام گسیخته معیشت و دستمزد/ سرپرست وزارت کار به وظیفه قانونی عمل کند!

  • از این امام زاده معجزه ای ساخته نیست

  • تلاش رسانه های بیگانه برای تغییر ماهیت حادثه تروریستی اهواز

  • کارت سوخت؛ قاچاق سوخت را کنترل و مصرف را واقعی کرد

  • روحانی در سازمان ملل صدای حق طلبی ایران را به گوش جهانیان برساند

  • درسی به تروریست ها می دهیم که برای تاریخ عبرت باشد