صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

یك‌شنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

عضو شورای سیاستگذاری پروژه ملی فرهنگ یار وزارت ارشاد گفت: باید والدین را توانمند کنیم تا بتوانیم کودکان مصون یافته در مقابل هجمه های فناورانه داشته باشیم . باید همراهی و همگرایی بین والدین و فرزندان در این فضا صورت گیرد.

برنامه "هشتگ گفت‎وگو" با موضوع مصون سازی فرزندان از آسیب های فضای مجازی با حضور دکتر سید تقی کمالی عضو شورای سیاستگذاری پروژه ملی فرهنگ یار وزارت ارشاد و دبیر شورای برنامه یزی همایش بین المللی سواد رسانه ای و دکتر یوسف خدابنده لو روان درمانگر و پژوهشگر فضای مجازی سراج و مولف در زمینه روانشناسی از رادیو گفت‎وگو روانه آنتن شد.

هشتگ گفت‎وگو: مقدمه درباره آسیب های فضای مجازی بفرمایید.

دکتر سیدتقی کمالی : بسیاری از متخصصان و اندیشمندان فعالیت در حوزه مطالعات اجتماعی فناوری با نگاه منتقدانه، تحلیلگرایانه و سنجشگرانه بر این باورند که شبکه های اجتماعی قاعدتا مبتنی بر اجتماع افراد متعدد است لزوما منجر به همگرایی و پیوند انسان ها با یکدیگر نمی شود. بر این اساس به منظور ارتقا و تعالی فردیت و برخورداری از تاثیرات اجتماعی مثبت فضای مجازی لزوم دانش و آگاهی لازم درخصوص استفاده از این فضا احساس می شود.
لازم به ذکر است باید با فناوری یک همزیستی داشته باشیم و قاعدتا نمی توانیم آن را با نگاه سلبی طرد کنیم همچنان که فناوری و فضای مجازی مخاطرات و تبعات مخربی نیز می تواند به دنبال داشته باشد که اگر بهره برداری ما مبتنی بر توانمندی های کسب شده، هوشمندانه و آگاهانه صورت گیرد قطعا می تواند برای زندگی ما موثر باشد.

هشتگ گفت‎وگو: استفاده فرزندان از فضای مجازی که موجب ایجاد تفاخر آنها نسبت به والدین خود و عدم حرف شنوی از آنها در دیگر مسائل می شود.راهکار شما از دیگاه روانشناسی چیست؟ آیا ممنوعیت استفاده از فضای مجازی اقدامی درست است؟

دکتر یوسف خدابنده لو : ممنوعیت در این فضا جوابگو نیست به طوری که می تواند منجر به مشکلات رابطه بین فرزندان و والدین شود و ممکن است در زمینه های دیگر حرف شنوی آنها از والدین کاهش پیدا کند.لذا به والدین توصیه می کنیم به جای ممنوعیت محدودیت را مورد توجه قرار دهند. به این صورت که استفاده فرزندان از برنامه های فضای مجازی تا حدودی محدود و به صورت کوتاه کوتاه شود که با این اقدام ولع استفاده از فضای مجازی به مرور کاهش پیدا می کند.یک راه حل اساسی دیگر نیز برای اینکه بتوانیم فرزندان خود را در این فضا واکسینه کنیم افزایش صلاحیت روانشناختی فرزندان است.

هشتگ گفت‎وگو: نظر شما در ارتباط با نصیحت کردن فرزندان توسط والدین در زمینه استفاده از فضای مجازی چیست؟

دکتر یوسف خدابنده لو : نصیحت پذیری والدین جواب نمی دهد از این جهت والدین نباید در بیان عواقب استفاده از فضای مجازی اغراق کنند و عواقب طبیعی استفاده از فضای مجازی را به صورت روشن و مشخص عنوان کنند تااینکه از عواقب مبهم و اغراق گونه حرف بزنند. یک راهکار توصیه شده به والدین نیز این است که با فرزندان خود فعالیت های مجازی را انجام دهند.

دکتر سیدتقی کمالی : ما در درجه اول باید والدین را توانمند کنیم تا بتوانیم کودکان مصون یافته در مقابل هجمه های فناورانه داشته باشیم ضمن اینکه باید همراهی و همگرایی بین والدین و فرزندان در این فضا صورت گیرد که به این منظور والدین باید تلاش کنند با ارتقای آگاهی و دانش خود شکاف میان نسلی منبعث از این فضا را برطرف کنند.

هشتگ گفت‎وگو: چرا سود علمی فضای مجازی به فرزندان ما نمی رسد و فقط دغدغه های آن برای جامعه ما است؟

دکتر یوسف خدابنده لو : امروز استفاده از فضای مجازی عواقب منفی خود را نشان داده و یکی ازعواقب منفی آن عدم فعالیت بوده است یعنی کار به جایی رسیده که روابط دوستی نیز به فضای مجازی محدود شده و مشکلات خاصی را به وجود آورده است. اما در این راستا باید همه دستگاه های ذی ربط باهم همکاری کنند تا بتوانند در این زمینه اثرگذار باشند.

دکتر سیدتقی کمالی : کودکان باید تجربه کنند و حین تجربه محیط همراهی والدین بایستی صورت گیرد. یعنی با کودک همراه و همزاد شویم و فضای مجازی را محیط یادگیری و تجربه پذیری قرار می دهیم تا کودک بتواند فردیت خود را ارتقا دهد.

هشتگ گفت‎وگو: حد تعادل ممنوعیت یا نظارت بر فضای مجازی توسط والدین چیست؟

دکتر یوسف خدابنده لو: هر میزان که سن فرزندان ما کم باشد میزان نظارت بر رفتار او کاهش و میزان کنترل افزایش پیدا می کند اما هرچقدر که سن بالاتر رود میزان نظارت افزایش پیدا می کند. در دوران نوجوانی نیز باید نظارت را به حداکثر رساند.

دکتر سیدتقی کمالی : مدیریت، کنترل، پالایش و نظارت ابزارهایی است که کمک می کند والدین بتوانند بهره برداری را در این زمینه داشته باشند. در این راستا باید تاکید کرد که مقطع سنی زیر 3 سال نباید با فناوری و فضای مجازی درگیر شوند چراکه نگاه ذهنی او را دستخوش تغییر می کند و نمی تواند تجربه پذیری را به صورت طبیعی بگذراند. در دوران زیر 13 سال نیزعمدتا کنترل پذیری و در عین حال همراهی دوستانه و مشفقانه والدین صورت گیرد..در دوران نوجوانی نیز باید نظارت را مورد توجه قرار داد.
در زمینه روش های جایگزین فضای مجازی که لزوم اهتمام به آن وجود دارد باید بازی های متعارف را نادیده نگرفت، همچنانکه بحث تعاملات اجتماعی، طبیعت گردی، بازدید از اماکن و موزه ها آثار باستانی و کتابخوانی، استفاده فرزندان از این فضا به صورت مقطعی از جمله روش های جایگزین فضای مجازی است.

مرتبط با این خبر

  • فرزندان در خانواده های آشفته به فضای مجازی پناه می برند

  • فعالیت بیش از هزار فروشگاه اینترنتی در پیام رسان گپ

  • اپلیکیشن "سینا" گامی در جهت ارتقای سواد رسانه ای در مدارس

  • جزئیات عضویت در طرح "همیاران پلیس فتا"/ همیاران فعال؛ در اولویت استخدام

  • اکثر پرونده های مزاحمت در تلگرام به نتیجه نمی رسد

  • ضرورت پیوند دانشگاه ها و بازی سازان برای تولید محتوای فاخر

  • ارتقای امنیت کارت های عابربانک در اولویت بانکها نیست

  • هیچ قانونی برای ورود کودکان ایرانی به فضای مجازی نداریم

  • هشتگ " حب الحسین یجمعنا" به فضای حقیقی منتقل شد

  • تکنیک های مدیریت زمان در استفاده از فضای مجازی