صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: شناسایی نیازهای یک کشور در حوزه علم و فناوری به طور دقیق ، عاملی برای وارد به عرصه بین المللی است و اگر این شناسایی ها انجام نشده باشد، ورود به عرصه بین المللی سودی نخواهد داشت .

برنامه "مناظره" رادیو گفت و گو با موضوع بین المللی سازی پارک های فناوری و با حضور دکتر روح الله تولایی عضو هیئت علمی دانشگاه به روی آنتن رفت.

دکتر روح الله تولایی در آغاز با اشاره به اینکه شاخص ها و استانداردهای مشخصی برای پارک های علمی و فناوری شرکت های دانش بنیان وجود دارد، گفت: اگر بخواهیم بین المللی شدن پارک ها را در ایران دنبال کنیم، طبیعتا باید از این شاخص ها و استانداردها تبعیت کنیم و تعامل موثر را با سایر پارک های جهانی داشته باشیم.

وی تصریح کرد: آنچه اهمیت دارد و کشورهای توسعه یافته نیز آن را مورد توجه قرار داده اند، آن است که یک کشور بتواند نیازهای خود را در حوزه علم و فناوری به طور دقیق شناسایی و این نیازها را اولویت بندی کند. بعد از آن، می تواند وارد عرصه بین المللی شود تا برای نیازهای خودش، پاسخ پیدا کند. بنابراین اگر این شناسایی ها انجام نشده باشد، ورود به عرصه بین المللی سودی نخواهد داشت و شرکت های دانش بنیان و نخبگان، حلال مشکلات کشورهای دیگر خواهند بود.

این عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان اینکه یکی از کلیدی ترین مسائل در پارک های فناوری، نیاز سنجی مشکلات است، عنوان داشت: اگر سطوح و جایگاه های پارک های علم و فناوری را بخواهیم در کشور تقسیم بندی کنیم با سه دسته مواجه خواهیم شد؛ سطح نخست سیاست گذاری است که قانون اساسی و قانون عادی و اسناد بالادستی در آن قرار دارند. سطح دوم، سطح حکمرانی علم و فناوری است که توسط مبادی مشخصی مانند معاونت علمی ریاست جمهوری و یا دفتر همکاری های علمی و یا وزارت علوم ایفا می شود که کاملاً از تصدی گری و شرکت داری جدا است. سطح سوم نیز شرکت های دانش بنیان هستند.

وی با بیان اینکه برای رشد پارک های فناوری و بین المللی شدن آنها، دولت باید بودجه و اعتباری را مشخص کند، تصریح کرد: البته این بودجه باید هدفمند باشد. اگر صرفا پول را بدون جهت گیری خاصی در اختیار شرکت ها بگذاریم، ممکن است به یک امر روزمره تبدیل شود و اساسا مشکلی که در سیستم وام دهی بانک ها به صنایع وجود دارد همین است یعنی صنایع حتی اگر مولد و تولید کننده هم نباشند، وام در اختیارشان قرار می گیرد اما صرف جاهای دیگری می شود.

تولایی با اشاره به اینکه امروزه دانشگاه ها مراکز رشد ایجاد می کنند، گفت: در واقع دانشگاه ها ماموریت دانش بنیانی خود را به مراکز رشد واگذار می کنند و بخش آموزش و پژوهش را جدا از این بخش می دانند و اگر کسی از دانشگاه بخواهد در مراکز رشد فعالیت کند، باید به عنوان شغل دوم این کار را انجام دهد در حالی که اگر دانشگاه بخواهد به نسل سوم منتقل شود و کارآفرین باشد، باید اتفاقی که در مراکز رشد می افتد، در گروه های علمی دانشگاه رخ دهد.

وی افزود: البته باید موضوع پارک های علم و فناوری را با مراکز رشد جدا کنیم. مراکز رشد باید در گروه های دانشگاه ها ادغام شوند اما پارک های علم و فناوری از وظیفه تصدی گری جدا شوند و به عنوان حامی بخش فناوری و دانش فعالیت کنند.

مرتبط با این خبر

  • عدم توسعه متوازن ساختارهای مکمل در حوزه سد سازی می تواند باعث عدم کارایی سد شود

  • نباید به مسئله سد سازی صفر و یکی نگاه کرد

  • اکثر سدها در کشور برای رفاه مردم ساخته نشده اند

  • مقررات و قوانین مربوط به خودروهای فرسوده اجرا نمی شود

  • کیفیت خودروها؛ مهمترین چالش در نوسازی خودروهای فرسوده

  • با خروج خودرو از رده کالاهای سرمایه ای، خودروهای فرسوده به راحتی از رده خارج می شوند

  • عرضه سهام شرکت های جدید در بورس به سود شرکت ها و به سود اقتصاد کلان است

  • ورورد سهام شرکت های تازه تاسیس تا پایان سال به بازار بورس

  • با شفاف سازی، می توان جایگاه بورس را رونق داد

  • تبلیغات راهی برای گسترش شرکت های دانش بنیان و پارک های فناوری