صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

مسلم خانی اظهار داشت: بسیاری از مردم ایران با تکیه بر فرهنگ خرید کالای خارجی از معامله کالاهای ایرانی خودداری می کنند، بر همین اساس فضای کسب و کار کشور عده زیادی از مشتریان خود را از دست می دهد.

برنامه مناظره با موضوع بررسی راهکارها و چالش های کارآفرینی و کسب و کار، با حضور مسلم خانی (استاد دانشگاه و مشاور کسب و کار) و دکتر محسن امینی (عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد و عضو شورای برنامه ریزی و اقتصادی دانش بنیان) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه مسلم خانی با اشاره به تعریف محیط کسب و کار، گفت: محیط کسب و کار مجموعه ای از مولفه هایی را شامل می شود که مدیریت ظرفیت های موجود در آن فضا از اراده کارآفرین خارج است.

وی با اشاره به معاملات بانکی و ارتباط آن با محیط کسب کار، اظهار داشت: تعیین نرخ بهره و سود بانکی از جمله موارد مهمی هستند که مدیریت آن ها در اختیار کارآفرین نیست، در حالی که این دو عامل تاثیر مستقیمی را بر جریان کسب و کار دارد.

این مشاور کسب و کار با اشاره به نوسانات نرخ ارز، عنوان کرد: نوسان نرخ ارز یکی از اصلی ترین عوامل تاثیر گذار در جریان و رونق کسب و کار است، به طوری که یک نوسان اساسی در نرخ ارز می تواند چرخه فروش و واردات یک کسب و کار را دستخوش تغییرات جدی کند.

وی با اشاره به فرهنگ خرید مردم، توضیح داد: بسیاری از مردم ایران با تکیه بر فرهنگ خرید کالای خارجی از معامله کالاهای ایرانی خودداری می کنند، بر همین اساس فضای کسب و کار کشور عده زیادی از مشتریان خود را از دست می دهد.

مسلم خانی با بیان این که تورم قدرت خرید مردم را کاهش می دهد، عنوان کرد: افزایش تورم در کشور باعث می شود بسیاری از مردم رغبتی چندانی به خرید و معامله نداشته باشند، بر همین اساس تولیدی های مختلف در روند عرضه و تقاضا با چالش های متعددی رو به رو می شوند.

وی با اشاره به ضرورت رواج الگوهای دموکراسی در نظام اداری کشور، توضیح داد: الگوسازی های دموکراتیک برای نظام اداری کشور می تواند بسیاری از مشکلات و موانع پیش روی کسب و کارهای مختلف را مرتفع کند. چرا که با پیاده سازی این الگوهای دموکراتیک مردم در قابل سازمان های مردم نهاد اداره امور مختلف را به دست می گیرند.

در ادامه برنامه مناظره از شبکه رادیویی گفت و گو دکتر محسن امینی با اشاره به تعریف کسب و کار، گفت: کسب و کار محیطی است که زمینه سرمایه گذاری و سوددهی ناشی از سرمایه را برای فعالان در حوزه های مختلف فراهم می کند.

وی با اشاره به شاخص های مهم در فضای کسب و کار، اظهار داشت: سهولت در شروع کسب و کار و اخذ مجوزهای لازم، دسترسی به امکانات اولیه، اخذ اعتبارات، حمایت از سرمایه گذاران خرد، تجارت فرامرزی و سهولت در اجراهای قراردادها از جمله مهم ترین معیارهای یک کسب و کار به شمار می آیند.

عضو شورای برنامه ریزی و اقتصادی دانش بنیان با اشاره به ضرورت رفع موانع کسب و کار در ایران، عنوان کرد: بسیاری از موانع رونق کسب و کار در ایران به صورت پنهان و مبهم در بطن عمل نمود پیدا کرده و سبب کند شدن جریان کسب و کار می شوند.

وی با اشاره به این که سرمایه گذاری های مختلف باید بر اساس راهبردهای مشخص صورت بگیرند، تصریح کرد: با تعیین اولویت در نوع سرمایه گذاری می توان لایه های مختلف کسب و کار را در مسیری سهل و به دور از ابهام پیش برد.

فایل صوتی برنامه مناظره از وبگاه رسمی شبکه رادیویی گفت و گو قابل دریافت است، همچنین این برنامه از شنبه تا چهارشنبه ساعت 16 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش می شود.

مرتبط با این خبر

  • به جای جریمه رانندگان فاقدمعاینه فنی، خودروسازان متخلف جریمه شوند

  • خودروها بیشترین سهم را در آلودگی هوای تهران دارند

  • صنعت خودروسازی باید از زیر یوغ مدیریت غلط دولت خارج شود

  • تأخیر در اسقاط خودروهای فرسوده؛ نتیجه ممنوعیت واردات خودرو

  • مناظره علمی سراغ مشکلات کنکور می رود

  • زیان 5 هزار میلیاردی به صنعت خودروسازی در 6 ماهه اول سال

  • دولت تکلیف خود را با بخش خودروسازی مشخص کند

  • آلاینده ها و آلودگی هوا در کلانشهرها

  • نابودی واردکنندگان؛ خودروسازان را هم نابود می کند

  • تشدید تحریم های دارویی تا دو سال آینده/ سازمان غذا و دارو آینده نگری کند