صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

جمعه ها از ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: معافیت مالیاتی باید برای مدت مشخص و در حوزه کارهای صادراتی انجام بپذیرد، زیرا این بخش موجب اشتغالزایی خواهد شد.

هدایت الله خادمی، نماینده مردم ایذه و باغملک و عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، در برنامه بهارستان رادیو گفت و گو در خصوص ضروت اجرای مالیات بر ارزش افزوده در کشور اظهار کرد: بخش زیادی از بودجه در بسیاری از کشورها از طریق اخذ مالیات ها تامین می شود که این مسئله یکی از راه های کمک به استقلال کشور است.

وی افزود: اگر در کشور ما بودجه از طریق مالیات و عوارض تامین می شد جای نگرانی در خصوص تحریم ها نبود، زیرا در حال حاضر یک کشور تک محصولی هستیم که منابع بودجه تنها از طریق فروش نفت حاصل می شود.

نماینده مردم ایذه و باغملک بیان کرد: در کشورهای دیگر اگر فردی 10 هزار دلار حقوق دریافت می کند در حدود 50 درصد آن صرف پرداخت مالیات می شود، البته با این میزان کلیه زیرساخت ها و امکانات را برای خودش و فرزندانش فراهم می کند.

خادمی ادامه داد: مالیات بر ارزش افزوده ای که از کالاها دریافت می شود به اقتصاد کشور در قسمت تولید و اشتغال کمک می کند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: در بخش اقتصاد کلان افرادی وجود دارند که مالیات نمی پردازند به عنوان مثال پتروشیمی ها در کشور ما حدود 45 درصد سودهی دارند اما در بسیاری از موقع معاف از مالیات هستند.

وی توضیح داد: اگر فرار مالیاتی در کشور نداشتیم بخش زیادی از بودجه کشور توسط مالیات تامین می شد، اما متاسفانه فعایت های غیر شفاف در اقتصاد و فرارهای مالیاتی موجب شده این حوزه سهم چندانی در تامین بودجه نداشته باشد.

خادمی در پاسخ به این سوال که کدام بخش ها باید از مالیات بر ارزش افزوده معاف باشند، تصریح کرد: معافیت ها باید تنها برای مدت مشخصی باشد و این امر هم بیشتر باید در حوزه کارهای صادراتی انجام بپذیرد، زیرا این بخش موجب اشتغالزایی نیز خواهد شد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: در مقوله مالیات خلا قانونی نداریم اما در بحث اجرا دارای مشکلات و ایراداتی هستیم، زیرا برخی ملاحظات و همچنین رانت ها سبب می شود که قوانین به درستی اجرایی نشوند، در بخش نظارت نیز ضعیف عمل می کنیم.


مرتبط با این خبر

  • دولت با چاپ پول بدون پشتوانه به جیب مردم نفوذ می کند

  • مبارزه با فساد تنها با ایجاد سازمان امکان پذیر نیست

  • برخی سازمان های مبارزه با فساد دچار خلل شده اند

  • نگاهی به الزامات طرح تشکیل سازمان مبارزه با مفاسد اقتصادی

  • مصرف کننده نهایی باید مالیات بر ارزش افزوده بپردازد

  • بخش تولید و صادرات نباید از مالیات معاف باشد

  • نگاهی به قانون مالیات بر ارزش اقزوده و الزامات اصلاحیه بعضی از قوانین آن

  • تشکیل وزارتخانه میراث فرهنگی اولویت مجلس نیست

  • تجلی اقتصاد مردمی در صنعت گردشگری

  • جذب گردشگر موجب اشتغالزایی واقعی در کشور می شود