صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا جمعه از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

حجت الاسلام هدایتی گفت: عاشورای سال 61 نتیجه جهالت مردم بود و سیدالشهداء (ع) برای زدودن این جهالت، احساس تکلیف و وظیفه کرد که قیام کند.

ویژه برنامه " شرح شیدایی " با موضوع بررسی نقش هدایتگری امام حسین (ع) و افشای چهره منافقین در قیام عاشورا با حضور حجت الاسلام و المسلمین مهدی هدایتی کارشناس مذهبی از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن رفت.

حجت الاسلام هدایتی در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان داشت: امام صادق (ع) در روایتی به فلسفه عاشورا اشاره فرمودند و ریشه آن را جهالت جامعه اموی دانستند. قرآن کریم نیز دلیل انحرافات بسیاری از اقوام انبیاء گذشته را جهالت به مقام و جایگاه انبیاء معرفی می کند.

وی با بیان این مطلب افزود: عاشورای سال 61 نتیجه جهالت مردم بود و سیدالشهداء (ع) برای زدودن این جهالت، احساس تکلیف و وظیفه کرد که قیام کند.

این کارشناس مذهبی خاطرنشان کرد: در طول مسیر مدینه تا کربلا شاهد سه برخورد از امام حسین (ع) هستیم. برخورد اباعبدالله (ع) قبل از عاشورا یک برخورد هدایت گری بود، در طول مسیر حضرت از افراد مختلف دعوت به یاری و هدایت گری می کردند.

حجت الاسلام هدایتی در ادامه برنامه شرح شیدایی رادیو گفت و گو عنوان کرد: امتحان کردن اصحاب، دومین برخورد حضرت با یاران خویش بود که در شب عاشورا این اتفاق افتاد. برخورد دیگر حضرت، اتمام حجت در روز عاشورا است. اتفاقی که برای حضرت علی اصغر (ع) افتاد از روی ذلت نبود بلکه سیدالشهداء (ع) برای اتمام حجت با دشمنان طلب آب کرد.

وی گفت: نمی توان جهاد امام حسین (ع) را بدون اخلاق و عبادت ببینیم. چراکه امام شهادت و جهاد را مایه تقرب به خداوند می بینند و لذا برخورد ایشان با دشمن هم از روی اخلاق است.

کارشناس مذهبی همچنین مطرح کرد: نوع حرکت سیدالشهداء (ع)، افشای چهره منافقین را به همراه خود دارد. اشاره صریح حضرت به نامه نوشتن کوفیان و یا معرفی خود به دشمن در عرصه جنگ، بیانگر افشای نفاق دشمن نسبت به رسول خدا (ص) و اهل بیت ایشان است. افشای چهره منافقین در بیانات و حرکت امام حسین (ع) دیده می شود و حتی بعد از شهادت حضرت نیز این افشاگری و جهالت زدایی توسط اهل بیت ایشان صورت می گیرد که خطبه امام سجاد (ع) و حضرت زیبنب بیانگر این مسئله است.

حجت الاسلام هدایتی در پایان برنامه شرح شیدایی از رادیو گفت و گو با اشاره به ریشه و دلایل ذلت ناپذیری امام حسین (ع) بیان کرد: آنچه که می تواند انسان و جامعه را از ذلت پذیری نجات دهد نگاه به عظمت الهی و کار برای خداوند است اگر امروز از قدس شریف و پرچم حسین (ع) دفاع می کنیم برگرفته از درس والای سیدالشهداء در ذلت ناپذیری و عزت حسینی است.

مرتبط با این خبر

  • جایگاه ویژه روایت گری حضرت زینب (س) از جریان عاشورا

  • پرده برداری از چهره منافقین؛ از مهم ترین ثمرات عاشورا

  • توصیه امام صادق (ع) به قرائت سوره فجر در نماز

  • امام سجاد(ع) با ترویج فرهنگ دعا جامعه مسلمین را نجات داد

  • شاخصه های پیام رسانی اسرای کربلا؛ الگویی برای خبررسانان جهان

  • صدور معارف ناب اسلامی در قالب نیایش توسط امام سجاد (ع)

  • قمربنی هاشم(ع) به ما درس ولایت مداری می دهد

  • درخواست مهلت از دشمن در تاسوعا اقدامی مقتدرانه و توام با عزت بود

  • علت اصلی درخواست مهلت از دشمن در عصر تاسوعا چه بود؟

  • امروز حب آل الله از مرزهای مکه و مدینه فراتر رفته است