صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

هر روز از ساعت 10:45 به مدت 15 دقیقه

ریاست کنفدراسیون صادرات کشور اذعان کرد: در یک کلام علت اصلی عدم افزایش صادرات با ارزش افزوده، گران بودن قیمت تمام شده ی کالاهای تولیدی در کشور است و تا سیاست ها تغییر نکند نمی توان شاهد رونق صادرات بود.

محمد لاهوتی، ریاست کنفدراسیون صادرات کشور در گفتگوی برنامه ی پرسمان رادیو گفت و گو در خصوص موضوع فراز و فرودهای صادرات غیرنفتی کشورمان با اذعان به اینکه از مجموع صادرات غیرنفتی، کمتر از 15 میلیارد تومان مربوط به کالاهای صنعتی،کشاورزی و معدنی است اظهار داشت: علیرغم این مهم باز هم خیلی از کالاهای صادراتی ما در بخش معدن با ارزش افزوده ی بالا صادر نمی شوند.

وی اضافه کرد: وجود چنین حقیقتی مبنی بر خام فروشی نیست زیرا بعضی از کالاهای این بخش بعد از انجام پروسه ای خاص بر روی آنها صادر می گردند ضمن اینکه سرمایه گذاری های خوبی در جهت ایجاد صادرات با ارزش افزوده ی بالا طیّ یکی دو سال گذشته اتفاق افتاده است و من فکر می کنم چشم انداز صادرات آینده در این بخش مثبت باشد.

ریاست کنفدراسیون صادرات کشور در پاسخ به این سوال که چرا علیرغم تمام شعارهای داده شده و حمایت های دولت های مختلف از بخش صنعت کماکان با مشکلات عدم افزایش صادرات مواجه هستیم؟ اذعان کرد: در یک کلام علت اصلی عدم افزایش صادرات با ارزش افزوده ی بالا، گران بودن قیمت تمام شده ی کالاهای تولیدی در کشور است.

لاهوتی در تکمیل پاسخ خود افزود: حتی امروز تولیدات داخلی ما در مقابل کالاهایی که با ارز آزاد وارد کشور می شوند از نظر قیمت نمی توانند رقابت صحیح داشته و ایستادگی کنند که همه ی اینها به عقیده ی من نشان دهنده ی جهت گیری ها و سیاست گذاری های ما در سالهای گذشته است لذا تا سیاست ها تغییر نکنند نمی توان شاهد رونق صادرات کشور بود.

ریاست کنفدراسیون صادرات تصریح کرد: قبل از اعمال هر حمایت و تشویقی در حوزه ی صادرات، ضروری است حاکمیت بسترهای تولید رقابتی را فراهم آوَرَد که از آن میان موضوع نرخ تسهیلات در تولید بسیار تاثیرگذار و حائز اهمیت است.

وی وجود حمل و نقل فرسوده و گران قیمت و همچنین غیر واقعی بودن نرخ ارز طی سالهایی که تورم گریبانگیر اقتصاد کشور بوده را از دیگر مشکلات موجود بر سر راه افزایش صادرات دانست و خاطر نشان کرد: یکی از دلایل اصلی دیگر در خصوص افزایش قیمت صادرات و واردات کشور همین نرخ ارز است که متاسفانه با وجود اینکه این موارد بارها و بارها در جلسات و حتی توسط خود مسئولین مطرح گردیده هنوز تغییر و اتفاق خاصی در رفع آنها صورت نگرفته است.

لاهوتی در پایان سخنان خود با تاکید مجدد بر روی تغییر سیاست ها تصریح کرد: طبق آمارهای 4 ماهه ی اخیر متاسفانه بیشترین حجم کاهش را در زمینه ی سایر کالاها داریم به عبارت دیگر کاهشی که در پتروشیمی و میعانات وجود دارد بسیار اندک بوده اما در سایر کالاها که کالاهای تقریبا صنعتی_کشاورزی هستند و ارزش افزوده ی بالاتری دارند حدود 15 درصد کاهش داشته ایم که می توان گفت نسبت به 4 ماه مشابه زنگ خطری برای همه ی ماست که اگر بدنبال ایجاد ارزش افزوده ی بالاتر، افزایش صادرات و نیز پیاده سازی اقتصاد مقاومتی در کشور هستیم مسیر موجود ما را به مقصد نخواهد رساند.

برنامه ی پرسمان هر روز ساعت 10:45 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش خواهد شد. فایل صوتی این برنامه را می توانید از تارنمای رادیو گفت و گو دانلود فرمایید.

مرتبط با این خبر

  • عدم فروش سهام عدالت باید فرهنگ سازی شود

  • طرح فراگیر اشتغال، نوید بخش 600 هزار شغل جدید

  • 1 میلیون و 400 هزار شغل در حوزه ی تجارت الکترونیک میتوان ایجاد کرد

  • رقابت پذیر کردن پوشاک راهی برای مبارزه با قاچاق

  • دانش بنیان شدن کشاورزی در گرو تحقیقات دراین بخش است

  • ایجاد اشتغال در روستاها، بدون اولویت سنجی امری غیر ممکن است

  • حساسیت در حوزه ی واردات پوشاک باید 2 برابر کالاهای دیگر باشد

  • کاهش 15 میلیارد دلاری حجم تجارت خارجی کشور، طی 3 سال

  • در عرصه ی تاب آوری اقتصادی از وضعیت ایده آل عقب هستیم

  • دولت، سیاستگذار موفقی در حوزه ی معدن نبوده است