صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

هر روز از ساعت 10:45 به مدت 15 دقیقه

عضو هیئت مدیره ی کانون عالی کارفرمایان تصریح کرد: کشورمان در عرصه ی کسب و کار در وضعیت بسیار بدی به سر می برد.در چنین شرایطی هر یک از دستگاههای دولتی بصورت جزیره ای عمل می کنند در حالی که حل مشکل کسب و کار نیازمند عزم ملی و کار گروهی است.

دکتر اصغر آهنی ها،عضو هیئت مدیره ی کانون عالی کارفرمایان کشور در گفتگوی برنامه ی پرسمان رادیو گفت و گو در خصوص روند فرصت سازی و فرصت سوزی در حوزه ی اشتغال بیان داشت: باید خاطر نشان کرد که ایجاد اشتغال آن هم از نوع پایدار آن در ایران مستلزم فراهم کردن زیر ساخت های لازمی است که در نوع خود پایه گذار اشتغال محسوب می شوند.

آهنی ها افزود: با توجه به اینکه مسئولین اجرایی در هدف گذاری برنامه ی اشتغال فراگیر اهداف و اقدامات لازم را دسته بندی کرده اند قدمی مهم و منطقی است ضمن اینکه هر یک از این بخش ها در حوزه ی خود سعی دارند به نتیجه ای قابل قبول در خصوص اشتغال دست پیدا کنند.

عضو شورای عالی کار تصریح کرد: در کشور ما تحقق هدف بزرگی نظیر اشتغال پایدار در حکم قرار گرفتن زنجیره های متعدد در کنار یکدیگر است و بعبارتی روشن تر اگر هر یک از این زنجیره ها بدون هماهنگی زنجیره ی دیگر قدمی بردارد حرکت او به ضرث قاطع محکوم به شکست خواهد بود.

عضو هیئت مدیره ی کانون عالی کارفرمایان کشور با تصریح اینکه کشورمان از لحاظ کسب و کار در وضعیت بسیار بدی به سر می برد اذعان کرد: با توجه به اهمیت حرکت زنجیروار در عرصه ی ایجاد اشتغال کماکان شاهد عمل جزیره ای هر یک از دستگاههای اجرایی و دولتی در این زمینه هستیم بطوریکه هر یک از یاد برده اند تحقق چنین امری نیازمند عزم ملی و کار گروهی می باشد.

دکتر آهنی ها خاطر نشان کرد: در چنین شرایطی لازم است مجلس شورای اسلامی در قالب 3 شیفت فعالیت کند و باید پاسخگو باشد که موانع کسب و کار را گروه کارآفرین باید حل کند؟یا مجلس قانونگذار؟

وی در پاسخ به این سوال که آیا شاخص های کلان اقتصادی کشور وجود بسترهای لازم در دستگاههای مکلّف به ایجاد اشتغال را تایید می کند؟تصریح کرد: با ارائه ی یک آمار ساده وضعیت بد کسب و کار کشور تایید خواهد شد و به جرات میتوان گفت با رتبه ی 130 یا 140 نمیتوان آن را بهبود بخشید.

عضو شورای عالی کار در تکمیل پاسخ خود افزود: باید مفهومی به نام منافع ملی در کشور تعریف شود ضمن اینکه رتبه ی کشور ما در این خصوص باید حداقل به 40 یا 50 برسد و بعبارت دیگر بنده فکر می کنم حداقل باید سالی 20 درصد افت برنامه ریزی داشتیم.

آهنی ها در پایان سخنان خود با تاکید بر ایجاد عزم ملی و حرکت جهادی در مسیر تحقق اشتغال پایدار اظهار داشت: همیشه در این رابطه با حجم شعارهای زیاد و شعور و عمل کم مواجه بوده ایم چنان که اگر دستگاه های اجرایی درست حرکت کنند اما قانون گذار کشور همچون گذشته ضعیف عمل کند به نتیجه ی مطلوب و دلخواه نخواهیم رسید.


همچنین مهندس علیرضا حیدری،نایب رئیس اتحادیه ی پیشکسوتان جامعه ی کارگری نیز در خصوص تحقق طرح اشتغال فراگیر در کشور ضمن اشاره به دو مولّفه ی مهم در این خصوص تصریح کرد: به عقیده ی من نکته ی اساسی و مهم در این موضوع،کاهش زمان تبدیل سرمایه به تولید است که قطعا باید به آن توجه کرد ضمن اینکه کاهش هزینه های دسترسی به منابع نیز نباید از قلم بیفتد چرا که در کشورهای توسعه یافته ی جهان چنین هزینه ای پرداخت نمی شود.

برنامه ی پرسمان هر روز ساعت 10:45 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش خواهد شد.

فایل صوتی این برنامه را می توانید از تارنمای رادیو گفت و گو دانلود فرمایید.

مرتبط با این خبر

  • رایزنان اقتصادی ایران، فاقد اختیارات سیاسی هستند

  • تسهیل صدور مجوزهای حوزه ی گردشگری، در دستور کار دولت قرار گرفت

  • ابقای اصلاح الگوی مصرف انرژی، در حدّ شعار

  • عدم افزایش قیمت تضمینی گندم، ناعادلانه است

  • شناسایی خانه های خالی، نیازمند سامانه ای جامع و دقیق است

  • قیمت زمین، مهم ترین عامل افزایش نرخ مسکن است

  • طرح تسهیلات 7 میلیارد تومانی روستاییان به مرحله ی اجرا رسید

  • تعرفه ی خودروهای وارداتی منبع درآمدی برای دولت

  • حوزه ی کارآفرینی چشم به راه حمایت

  • عدم توان رقابتی محصولات،مهم ترین علت کاهش صادرات در مناطق آزاد