صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

پنجشنبه ها از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

دکتر بیژن رنجبر اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامی می تواند در حوزه های مختلف پژوهشی به دولت های مختلف کمک کند و از همین طریق زمینه رفع نیازهای مردم و جامعه را فراهم آورد.

برنامه فردای روشن با موضوع معرفی دستاوردهای علمی پژوهشی و مکانیزم نظام مند ارتباط دانشگاه آزاد با صنعت، با حضور دکتر بیژن رنجبر (معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد) و دکتر داود ثمری (مدیرکل توسعه فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه آزاد) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه دکتر بیژن رنجبر با اشاره به اینکه دانشگاه آزاد اسلامی مولود انقلاب است، گفت: در حال حاضر دانشگاه آزاد اسلامی حدود 38 درصد از فعالیت های آموزش عالی کشور را به خود اختصاص داده است.

وی با بیان این که دانشگاه آزاد اسلامی یکی از بزرگترین دانشگاه های خصوصی جهان است، اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامی امروز حدود 1 میلیون 300 هزار دانشجو و 25 هزار نفر هیات علمی دارد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد با اشاره به این که دانشگاه آزاد از امکانات و ظرفیت های علمی بسیار مطلوبی برخوردار است، عنوان کرد: شایسته است که دانشگاه آزاد در سال های آینده به سمت دانشگاه های نسل سوم و چهارم دانشگاهی ارتقا پیدا کند.

وی با بیان این که دانشگاه آزاد اسلامی همیشه آموزش محور بوده است، خاطر نشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی امروزه باید از مسیر آموزش محوری به نسل پژوهش محور دست پیدا کند، بر همین اساس از سال گذشته پژوهش در دانشگاه آزاد اسلامی به صورت برنامه محور کار خود را پیش می برد.

دکتر بیژن رنجبر با اشاره به این که پژوهش های دانشگاهی باید در حل معضل های اجتماعی و بحران های اقتصادی کشور موثر باشند، اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامی ایران با اهتمام به طرح پایش سعی دارد تا پژوهش های مختلف خود را در مسیری اثر گذار و شبکه ای پیگیری کند.

وی با بیان این که طرح پایش دانشگاه آزاد می تواند زمینه جهش علمی در کشور را فراهم کند، عنوان کرد: پژوهش های اثرگذار دانشگاهی می توانند در راستای تولید ثروت برای کشور نقش بسیار مهمی را بر عهده بگیرند.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد با اشاره به این که طرح پایش در سال گذشته به صورت آزمایشی در استان تهران کار خود را شروع کرد، ادامه داد: در راستای اجرای طرح پایش در دانشگاه های آزاد استان تهران چهل چالش روز کشور مورد بررسی پژوهش های مختلف قرار گرفتند که از جمله آنها می توان موضوع انرژی، آب، خشکسالی و کمیت غذایی اشاره کرد.

وی در ادامه تاکید کرد: دانشگاه آزاد اسلامی می تواند در حوزه های مختلف پژوهشی به دولت های مختلف کمک کند و از همین طریق زمینه رفع نیازهای مردم و جامعه را فراهم آورد.

در ادامه ی برنامه فردای روشن از شبکه رادیویی گفت و گو دکتر داود ثمری با اشاره به این که ارزش آفرینی فناوری در کشورهای موضوعی غیر قابل نفی است، گفت: کشورهای توسعه یافته همیشه از نظام آموزش عالی خود بیشترین بهره را می برند و فناوری های مختلف را به خوبی مورد استفاده و توجه قرار می دهند.

وی با اشاره به ضرورت استحکام ارتباط میان صنعت و دانشگاه، تصریح کرد: دانشگاه های مختلف ایرانی در مدت قبل از تاریخ مشخص شده در سند چشم انداز کشور به نقطه مطلوب و چشم انداز تولید علم دست پیدا کرده اند.

مدیرکل توسعه فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه آزاد با اشاره به موفقیت دانشگاه ایران در حوزه تولید علم، عنوان کرد: رتبه تولید علم در دانشگاه های ایران در مقایسه با تمامی دانشگاه های جهان رتبه ای قابل دفاع و ارزشمند است.

وی در ادامه اضافه کرد: متاسفانه علم تولید شده در دانشگاه های ایران به صورت مطلوب مورد بهره برداری قرار نگرفته است.

دکتر داود ثمری با بیان این که علم تولید شده باید در صنعت مورد استفاده قرار بگیرد، تصریح کرد: بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری صنعت ایران باید به نقطه ای فناوری و خلاقیت دست پیدا کند.

مرتبط با این خبر

  • جهاد دانشگاهی از خلاقیت دانشجویان حمایت می کند

  • دانشگاه علم و فرهنگ بزرگترین دانشگاه غیرانتفاعی کشور است

  • حفظ دستاوردهای انقلاب مهمترین کارکرد بسیج دانشجویی است

  • موضوع بسیج انقلابی گری است

  • ارتباط صنعت و دانشگاه باید دو طرفه باشد

  • کارآمدترین دانشجویان عضو انجمن های علمی می شوند

  • کارآفرینی مهم ترین کارکرد انجمن های علمی است

  • نهادهای دولتی با انجمن های علمی موازی کاری می کنند

  • بسیج دانشجویی، اندیشه های انقلاب را به دانشگاه ها تزریق کند

  • بسیج دانشجویی و استکبارستیزی در دانشگاه ها روی موج گفت و گو