صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

جمعه ها از ساعت 9:00 به مدت 55 دقیقه

مهندس منشی پور گفت: از نظر بودجه ای، سیستم های فوتوولتاییک هنوز نسبت به دیگر سیستم های تولید برق سنتی گران هستند بنابراین باید حمایت دولتی از آن صورت بگیرد و قوانین حمایتی وضع شود.

برنامه " زمین 360 درجه " رادیو گفت و گو با موضوع انرژی های خورشیدی و با حضور مهندس سمیرا منشی پور کارشناس دفتر تدوین استانداردها و مقررات فنی روانه آنتن شد.

مهندس منشی پور در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار کرد: ما افتخار می کنیم که جزو اولین کشورهایی هستیم که درخصوص سامانه های فوتوولتاییک کار کردیم اما به دلایلی گسترش پیدا نکرد.

وی با اشاره به چرایی این مطلب گفت: ساختار سیاست های اتخاذ شده در کشور و موقعیت های اجتماعی اقتصادی و بسیاری از پارامترهای دیگر باعث عدم گسترش فعالیت در این حوزه شد.

کارشناس دفتر تدوین استانداردها و مقررات فنی خاطرنشان کرد: از نظر بودجه ای، سیستم های فوتوولتاییک هنوز نسبت به دیگر سیستم های تولید برق سنتی گران هستند بنابراین باید حمایت دولتی از آن صورت بگیرد و قوانین حمایتی وضع شود. در حقیقت استانداردهای لازم را داریم اما پیاده سازی آنها زمان بر و هزینه بر است.

مهندس مَنِشی پور بیان کرد: هر مگاوات نیروگاه فوتوولتاییک 1700 مگاوات ساعت در سال می تواند تولید کند. هر خانواده 4 نفره در طی روز به طور متوسط 10کیلو وات ساعت برق مصرف می کند.

کارشناس دفتر تدوین استانداردها و مقررات فنی بیان کرد: در صورت رعایت استاندارد ها نیازی که از سیستم ها داریم به طور حداقلی برآورده می شود. از دهه 50 به بعد در برخی دوران ها سرعت توسعه پایدار انرژی های تجدیدپذیر کاهش یافته و حتی متوقف شده است. اما حدود سه سالی می شود که این حرکت با تعریف عوارض برق سرعت گرفته است.

مهندس مَنِشی پور یادآور شد: در بخش استاندارد ها هم از نظر تجهیزات و هم به لحاظ نصب و راه اندازی استانداردها اعم از استانداردهای بین المللی و ایرانیزه شدن را مطرح کردیم و در وبسایت سازمان هم قرار دادیم تا متقاضیانی که قصد احداث سامانه های فوتوولتاییک را دارند ملزم به رعایت این استاندارد ها شوند.

کارشناس دفتر تدوین استانداردها و مقررات فنی مطرح کرد: برای نظارت بر رعایت استانداردها، به شرکت های بازرسی و آزمایشگاه هایی نیاز داریم تا با سرعت بیشتری نظارت بیشتر و توسعه را انجام دهیم.

مهندس مَنِشی پور در پایان برنامه زمین 360 درجه از رادیو گفت و گو اظهار داشت: علاوه بر تحقیقات دانشگاه ها و پژوهشگاه ها بر روی سایر منابع، سند توسعه انرژی خورشیدی در بخش های مختلف تعریف شده و هر کدام برنامه های هدفمندی را در نظر گرفته اند.

مرتبط با این خبر

  • استخدام 300 محیط بان بومی استان ها در سال جاری

  • نبود نیروی انسانی کارآمد؛ مهم ترین معضل منطقه کویر مرکزی

  • نیروی انسانی سازمان حفاظت محیط زیست فاصله زیادی با استاندارد جهانی دارد

  • مشکلات پیش روی محیط بانان در کویر مرکزی ایران

  • کنترل مبادی ورودی و خروجی شکارچیان با تکنولوژی روز دنیا

  • محیط بانان به جلیقه ضدگلوله مجهز می شوند

  • آغاز کنترل نامحسوس متخلفان در مناطق چهارگانه

  • علت به شهادت رسیدن محیط بانان در رادیو گفت و گو بررسی می شود

  • سوخت فسیلی ارزان؛ رقیب اصلی صنعت تجدیدپذیر در ایران

  • تامین کامل برق کشور از انرژی خورشیدی ممکن نیست