صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

یكشنبه ها از ساعت 9:40 به مدت 60 دقیقه

مهندس عبدالجلیل شهنوازی اظهار داشت: رفع معضل حاشیه نشینی در صورتی ممکن است که دستگاه های مختلف با رفع و تامین نیازهای متعدد شهری و روستایی در عین هماهنگی با یکدیگر مشغول پیگیری این موضوع باشند.

برنامه هاشور با موضوع بررسی حاشیه نشینی در استان سیستان و بلوچستان، با حضور مهندس مسعود مالکی (مدیرکل راه و شهرسازی استان سیستان و بلوچستان) و مهندس عبدالجلیل شهنوازی (رئیس شورای شهر زاهدان) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این مهندس مسعود مالکی با اشاره به این که بسیاری از اقدامات خوب در رفع حاشیه نشینی هنوز جنبه ملموس پیدا نکرده اند، گفت: وسعت معضل حاشیه نشینی در کشور مدیریت و ساماندهی این فضا را سخت کرده است، بر همین اساس اقدامات مختلف برای بروز فواید خود نیاز به فرصت دارند.

وی با اشاره به برنامه های ساماندهی حاشیه نشینی در زاهدان، عنوان کرد: وزارت راه و شهرسازی با احداث سه مرکز درمانی و بازسازی 15 مدرسه و معابر مختلف شهری در تلاش است تا بخشی از معضل حاشیه نشینی را رفع کند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان سیستان و بلوچستان در مصاحبه با رادیو گفت وگو افزود: بسیاری از پروژه های عمرانی اداره راه و شهرسازی زاهدان برای رفع معضل حاشیه نشینی در حال بهره برداری هستند.

وی با اشاره به این که وزارت راه و شهرسازی حدود 32 میلیارد تومان برای ساماندهی حاشیه نشینی در زاهدان هزینه کرده است، اظهار داشت: علاوه بر موضوع حاشیه نشینی موضوع بافت های فرسوده در زاهدان از جمله مشکلاتی است که ساختار این شهر را درگیر کرده است.

مهندس مسعود مالکی اضافه کرد: بر اساس قوانین موجود برای ساماندهی بافت های فرسوده در شهر زاهدان، صاحبان این بافت می توانند با دریافت تسهیلات 40 میلیون تومانی خانه های خود را مورد مرمت و بازسازی قرار دهند.

در ادامه برنامه هاشور از شبکه رادیویی گفت و گو مهندس عبدالجلیل شهنوازی با اشاره به این که بسیاری از حاشیه نشینان به اجبار به این کار روی می آورند، گفت: بدون شک جمعیت روستایی اگر کار، درآمد و امکانات مناسب داشتند هرگز به حاشیه شهرها مهاجرت نمی کردند.

وی با بیان این که ورود بدون مرز روستاییان به داخل شهرها سبب ایجاد تداخلات فرهنگی می شود، اظهار داشت: حاشیه نشینان با ورود به شهرها به مطالبه خدمات عمومی شهری روی می آورند، بر همین اساس شهر باید به نسبت شرایط خود خدمات مختلفی را به این افراد ارائه دهد.

رئیس شورای شهر زاهدان در خصوص اقدامات خود در حوزه سامان دهی حاشیه نشینی، عنوان کرد: شورای شهر زاهدان با توجه به مطالعات و تحقیقات میدانی انجام شده در تلاش است تا بر اساس سیاست های دولت و بررسی پایلوت های سایر شهرهای ایران معضل حاشیه نشینی در زاهدان را رفع کند.

وی با اشاره به لزوم اقدام مشترک در رفع معضل حاشیه نشینی، اظهار داشت: رفع معضل حاشیه نشینی در صورتی ممکن است که دستگاه های مختلف با رفع و تامین نیازهای متعدد شهری و روستایی در عین هماهنگی با یکدیگر مشغول پیگیری این موضوع باشند.

فایل صوتی برنامه هاشور از وبگاه رسمی شبکه رادیویی گفت و گو قابل دریافت است، متذکر می شود که این برنامه هر یکشنبه صبح ساعت 9:30 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش می شود.

مرتبط با این خبر

  • راهکارهای جلوگیری از تولید و توزیع موادمخدر صنعتی و روانگردان در ایران

  • اشتغالزایی در شهرهای کوچک برای جلوگیری از مهاجرت به شهرهای بزرگ

  • نیازها و ضرورتهای اجرای برنامه های درمان و کاهش آسیب اعتیاد

  • احیای بافت‌های فرسوده روی موج رادیو گفت و گو

  • فقر فرهنگی مهم ترین مشکل حاشیه شهر تهران است

  • اقدامات گروه های جهادی بسیج در مناطق حاشیه نشین

  • پروتکل های درمانی اعتیاد باید بیمار محور باشد

  • پروتکل درمان اعتیاد نیاز به بازنگری دارد یاخیر؟

  • حاشیه شهر فاقد امنیت است

  • سازمان بهزیستی ارائه دهنده خدمات تخصصی است