صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

یكشنبه ها از ساعت 9:40 به مدت 60 دقیقه

معاون امور عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان اظهار داشت: وجود خشکسالی به صورت مستمر در 18 سال گذشته در استان سیستان و بلوچستان باعث شده عده ی زیادی از کشاورزان به صورت تدریجی به سمت شهرهای بزرگ مهاجرت کنند.

برنامه هاشور با موضوع بررسی حاشیه نشینی در استان سیستان و بلوچستان، با حضور دکتر باقر کرد (معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه دکتر باقر کرد با اشاره به تاریخچه حاشیه نشینی در کشور، گفت: در ایران اقلیت های قومی همواره برای تمایز با دیگران به حاشیه شهرها مهاجرت می کردند، به طوری که دلیل مهاجرت آن ها ریشه در مسائل مذهبی یا قومیتی داشته است.

وی با اشاره به این که حاشیه نشینی های امروزی برخاسته از معضلات اجتماعی و اقتصادی هستند، عنوان کرد: بر اساس اصلاحات ارضی صورت گرفته در سال 1332 برای اولین بار حاشیه نشینی به صورت جدی در کشور شکل گرفت، چراکه عده ای روستایان بنابه این اتفاق بیکار شده و برای کسب درآمد به سمت تهران حرکت کردند.

معاون امور عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به این که اولین آلونک نشینی ها ایران در اطراف تهران شکل گرفته اند، اظهار داشت: وجود خشکسالی به صورت مستمر در 18 سال گذشته در استان سیستان و بلوچستان باعث شده تا عده ی زیادی از کشاورزان به صورت تدریجی به سمت شهرهای بزرگ مهاجرت کنند.

وی با اشاره به این که شهرستان زاهدان بیشترین آمار حاشیه نشینی در استان سیستان و بلوچستان را دارد، خاطر نشان کرد: اخذ زمین مجانی و دسترسی راحت به شهر برای کسب درآمد اصلی ترین دلیل مهاجرت روستاییان به حاشیه شهرها است.

دکتر باقر کرد اضافه کرد: در حال حاضر حدود 41 درصد از جمعیت شهری استان سیستان و بلوچستان در حاشیه شهرها زندگی می کنند.

وی با اشاره به اقدامات استانداری سیستان و بلوچستان در راستای رفع معضل حاشیه نشینی، اظهار داشت: بر اساس دستور استاندار وقت در سال 1395 مقرر شد تا تمامی دستگاه های اجرایی این استان سیستان و بلوچستان 30 درصد از اعتبارات خود را در بخش های حاشیه نشینی شهرها هزینه کنند.

فایل صوتی برنامه هاشور از وبگاه رسمی شبکه رادیویی گفت و گو قابل دریافت است، متذکر می شود که این برنامه هر یکشنبه صبح ساعت 9:30 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش می شود.

مرتبط با این خبر

  • راهکارهای جلوگیری از تولید و توزیع موادمخدر صنعتی و روانگردان در ایران

  • اشتغالزایی در شهرهای کوچک برای جلوگیری از مهاجرت به شهرهای بزرگ

  • نیازها و ضرورتهای اجرای برنامه های درمان و کاهش آسیب اعتیاد

  • احیای بافت‌های فرسوده روی موج رادیو گفت و گو

  • فقر فرهنگی مهم ترین مشکل حاشیه شهر تهران است

  • اقدامات گروه های جهادی بسیج در مناطق حاشیه نشین

  • پروتکل های درمانی اعتیاد باید بیمار محور باشد

  • پروتکل درمان اعتیاد نیاز به بازنگری دارد یاخیر؟

  • حاشیه شهر فاقد امنیت است

  • سازمان بهزیستی ارائه دهنده خدمات تخصصی است