صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

جمعه ها از ساعت 18:30 به مدت 30 دقیقه

وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: به مدد انقلاب،جای خالی،انسان سازی و اخلاق مداری در عرصه ی سینمای ایران پر شد در حالی که قبل از انقلاب در بطن هنر سینما چیزی جز خشونت و مسائل جنسی دیده نمی شد.

دکتر سید محمد حسینی،وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی کشورمان در سال های 1388 و 1392 در گفتگوی برنامه ی روز و شب از رادیو گفت و گو با بررسی دستاوردهای فرهنگی انقلاب ایران طیّ 40 سال اخیر تصریح کرد: 40 سالگی انقلاب اسلامی فرصت مغتنمی است که به مرور دستاوردهای فرهنگی انقلاب اسلامی پرداخته شود ضمن اینکه باید به ماهیت این کشور مفتخر بود چرا که در رژیم دیکتاتوری نظیر آل سعود که کاملا وابسته به غرب است به مردم و انتخابات هیچ بهایی داده نمی شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در خصوص وضعیت سینمای ایران خاطر نشان کرد: علیرغم آنکه در این حوزه نقش محوری بر عهده ی وزارت فرهنگ است اما به معنای انحصاری کردن آن نیست لذا این وزارتخانه با همکاری سایر بخش های خصوصی مجموعه اقداماتی را بعمل آورده است.

وی افزود: در حوزه ی سینما از لحاظ سخت افزاری و نرم افزاری پیشرفت چشم گیری رخ داده است بطوریکه اکنون سینما بعنوان هنری برتر ،قبل از انقلاب صرفا رویکردی تجاری و سرگرم کننده داشته و فاقد ویژگی های کنونی نظیر اخلاق مداری،پویایی و انسان سازی بوده است.

دبیر کل کانون دانشگاهیان ایران در برنامه ی روز و شب رادیو گفت و گو با بیان اینکه سینمای قبل از انقلاب،با خشونت و سکس جاذبه ایجاد می کرد تصریح کرد: با آنکه نمی توان منکر وجود آثار انگشت شمار خوب در سینمای قبل از انقلاب شد اما ذکر این نکته مهم است که بیشتر آثار سینمایی قبل از انقلاب سخیف،سطحی،عامه پسند و شهوانی بود ضمن اینکه در عرصه ی بین المللی نیز هیچ جایگاهی نداشت.

دکتر حسینی اذعان کرد: هم اکنون به برکت انقلاب اسلامی، علاوه بر ایجاد سینمای مستند و انیمیشن سینمای ایران با مفاهیم اسلامی ،استقلال،عدالت و حاکمیت مردم در عرصه ی جهانی شناخته شده است.

وی با اذعان به اینکه نقش زن در سینمای ایران نهایتا نقش یک رقاصه و روسپی بوده اضافه کرد: قبل از انقلاب،صرفا 5 مرکز آموزشی هنری داشتیم در حالی که اکنون با آمار بالای احداث هنرستان و دانشکده ای هنر روبرو هستیم ضمن اینکه در دوران پهلوی هیچ کارگردان زنی وجود نداشته و امروزه سینمای ایران دارای 25 کارگردان مطرح زن می باشد.

وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی جایگاه نقد و تحلیل فیلم را پس از انقلاب بسیار توسعه یافته خواند و تصریح کرد: رشد سالن های نمایش 13 برابری است بطوریکه تا سال 1357، 80 سالن تئاتر داشتیم و هم اکنون این رقم به 1050 سالن افزایش پیدا کرده است.

دبیر کل کانون دانشگاهیان ایران در رادیو گفت و گو با اعلام هزار برابری شدن مخاطبان تئاتر پس از انقلاب اظهار داشت: در حال حاضر علاوه بر رشد کیفی تئاتر و تئاترهای خیابانی،در مساجد سراسر کشور نیز گروه تئاتر وجود دارد و ناگفته نماند که جشنواره های تیاتر قبل از انقلاب 50 مورد بوده که امروز به 161 جشنواره ی ملی و موضوعی ارتقاء یافته است.

حسینی،موسیقی فاخر را از دیگر دستاوردهای انقلاب تعریف و خاطر نشان کرد: به رغم تبلیغات غرب مبنی بر مخالفت جمهوری اسلامی ایران با موسیقی باید گفت 90 درصد از موسیقی ایران در دوره ی پهلوی وارداتی بوده اما انقلاب به این موسیقی مبتذل هویتی ملی،حماسی و عرفانی بخشید.

وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی تعداد دانشکده های موسیقی در دوره ی پهلوی را 1 دانشکده اعلام کرد و افزود: امروز 20 دانشکده ی موسیقی در ایران وجود دارد و مراکز تکثیر و توزیع موسیقی از 20 مرکز به 403 مرکز افزایش یافته است.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، پیرامون حوزه ی کتاب و چاپ و نشر نیز بیان داشت: قبل از کودتای 28 مرداد طی توافقی موسسه ی فرانکلین ماموریت می یابد تا بوسیله ی کتاب و رمان ،فرهنگ آمریکایی را در ایران ترویج نماید اما با وقوع انقلاب،کشور ما صاحب تالیف شد و صرفا مصرف کننده ی آثار خارجی باقی نماند.

وی تعداد عناوین کتاب در ایران را در مقایسه با گذشته، 71 برابر اعلام و تصریح کرد: تا سال 1396، ایران دارای 107 هزار عنوان کتاب شده است که نشانگر اهمیت جایگاه شعر و ادب و کتاب در ایران است.

برنامه ی روز و شب ، جمعه ها ساعت 18:30 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش خواهد شد. فایل صوتی این برنامه از طریق تارنمای شبکه ی گفت و گو قابل دریافت است.

مرتبط با این خبر

  • پیشرفت حوزه ی بهداشت ،مرهون ادغام وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی است

  • پیشرفت 4دهه ای ایران،حاصل خود اتکایی است

  • سند آموزش اسلامی به دنبال حل مشکلات معیشتی معلمان

  • رهایی از تعلیم و تربیت غربی هدف غایی انقلاب است