صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

ویژه دهه كرامت از ساعت 9:15 به مدت 35 دقیقه

دکتر دارابی گفت: حضرت معصومه (س) با شفاعت خود زمینه بهشتی شدن شیعیان واقعی را مهیا می کنند و افراد با این شفاعت می توانند در دنیا و آخرت به مقام رضای الهی برسند.

ویژه برنامه " حنیفا " به مناسبت میلاد حضرت فاطمه معصومه (س) و امام رضا (ع) با موضوع جایگاه عظمت و شفاعت حضرت معصومه (س) و آثار و برکات زیارت ایشان با حضور دکتر مرضیه دارابی دکترای الهیات و کارشناس قرآن و حدیث از شبکه رادیویی گفت و گو روانه آنتن شد.

دکتر دارابی در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار داشت: مسئله اعتقاد به شفاعت انبیای الهی، ائمه اطهار و بزرگان در دین اسلام دارای جایگاه بزرگی است.

وی با اشاره به معنای شفاعت گفت: فردی که در دنیا و یا آخرت واسطه بین مخلوق و خداوند برای رساندن خیر و یا دفع شر از او شود شفاعت کننده محسوب می شود. به عبارت دیگر شفیع فردی را به خود ضمیمه می کند و به دلیل مقام بالای خود موجب رفع کمبودها و نقصان ها و در نهایت نجات فرد می شود.

دکتر دارابی یادآور شد: بر اساس آیات قرآن شفاعت به طور کلی از آنِ خداوند بیان شده و مخصوص او است. اما خداوند به افرادی هم اجازه داده که بتوانند دیگران را شفاعت کنند. به عنوان مثال در آیه 79 سوره اسراء به شفاعت رسول خدا (ص) تحت عنوان مقام محمود تصریح شده است.

این کارشناس قرآن و حدیث همچنین در ادامه با استناد به آیه 109 سوره مبارکه طه گفت: شفاعت تنها با اجازه و اذن خداوند انجام می شود. در این آیه آمده که تنها کسی اجازه شفاعت پیدا خواهد کرد که خداوند به او اجازه دهد و در عین حال از او راضی باشد.

وی تصریح کرد: بر اساس آیات و روایات کسانی به مقام شفاعت دست می یابند که به مراتب بالایی از انسانیت و قرب الی الله رسیده باشند.

دکتر دارابی با اشاره به مصادیق مقام شفاعت یادآور شد: در سوره مبارکه اسراء بالاترین درجه قرب الی الله مربوط به رسول خدا(ص)، انبیای الهی و ائمه اطهار (ع) است و بقیه افراد با توجه به ظرف وجودی و مقام خود در پیشگاه خدا می توانند شفاعت کنند. بنابراین با توجه به مقام حضرت فاطمه معصومه (س) در پیشگاه خداوند، ایشان می توانند شفیع باشند.

این کارشناس قرآن و حدیث با اشاره به حدیثی از امام صادق (ع) ابراز داشت: امام صادق (ع) فرمودند: "همه شیعیان من به برکت شفاعت فاطمه معصومه(س) وارد بهشت می شوند."

دارابی در توضیح این حدیث بیان کرد: این روایت بیانگر گستره عظیم شفاعت حضرت معصومه(س) است اما باید به معنای حقیقی شیعه نیز توجه کرد. شیعه پیرو امام بوده و همواره تلاش می کند در اعتقاد و عمل خود را شبیه به امام و سبک زندگی خود را به اهل بیت( ع) نزدیک کند. لذا به همان میزان که شیعه پیرو امام خود باشد شفاعت امام نیز شامل حال او خواهد شد.

وی در پایان اظهار داشت: حضرت معصومه (س) با شفاعت خود زمینه بهشتی شدن شیعیان واقعی را مهیا می کنند و افراد با این شفاعت می توانند در دنیا و آخرت به مقام رضای الهی برسند.

مرتبط با این خبر

  • علت ازدواج نکردن حضرت فاطمه معصومه (س)

  • سبک زندگی امام رضا(ع)؛ الگویی موفق برای خانواده های ایرانی

  • مفهوم ولایت در سیره حضرت معصومه (س)

  • سیره حضرت معصومه (س) بر محور ولایت مداری بود

  • ولایت مداری و اطاعت از امام حضرت فاطمه معصومه(س) و الگو پذیری از ایشان

  • هجرت حضرت معصومه(س) به قم؛ گامی موثر در احیای تفکر شیعی

  • حضرت معصومه (س) وارث علم لدنی امام موسی کاظم (ع) است

  • عالمه بودن؛ دلیل اصلی دستیابی حضرت معصومه (س) به مقام شفاعت

  • بررسی الگوی عفت و پاکدامنی حضرت فاطمه معصومه (س) در رادیو گفت و گو

  • همه شیعیان به شفاعت حضرت معصومه(س) وارد بهشت می شوند