صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

از ساعت به مدت

نائب رئیس اول کمیته انرژی مجلس شورای اسلامی معتقد است :با اجرای طرح انتقال آب از رود کارون به استان های دیگر مردم خوزستان از این استان مهاجرت خواهند کرد.

خادمی نائب رئیس اول کمیته انرژی مجلس شورای اسلامی درمصاحبه با برنامه "زمین 360 درجه" رادیو گفت و گو درباره انتقال آب کارون از خوزستان به نقاط دیگر کشور گفت: از ابتدا تمدن ها در کنار آب شکل گرفته اند. اگر بخواهیم آب را از یک سوی کشور به سوی دیگر ببریم، غیر طبیعی است. محیط زیست را باید آن گونه که خدا آفریده است حفظ و نگهداری کرد.

او ادامه داد: باید آمایش سرزمین صورت بگیرد تا صنایع و خدمات به شکلی در استان ها قراربگیرد تا ضمن ایجاد شغل به محیط زیست آسیبی وارد نشود. اگر یک استان آب ندارد چرا باید صنعت فولاد آب بر در آن جا راه اندازی کنیم و بعد مجبور شویم از مناطقی که خود مشکل کمبود آب دارند به این استان ها آب منتقل کنیم.

خادمی اضافه کرد: مردم خوزستان خود از کمبود آب شرب رنج می برند. 200 کیلومتر از رود کارون از ایذه می گذرد این درحالی است که مردم ایذه اجازه برداشت آب برای کشاورزی ندارند اما استان های دیگر از این آب برداشت می کنند. این اتفاقات آلودگی آب، خاک و هوا را برای خوزستان به ارمغان آورده است.

رئیس اول کمیته انرژی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: متاسفانه مسئولان در این روزها به جای نگاه ملی، نگاه بخشیبه کشور دارند و برای نفع بخشی از کشور که از آن جا رای آورده اند، کار می کنند. لازم است یک نگاه کلان ملی به مسائل داشته باشیم. هر شهری پتانسیلی دارد و برای کشور درآمد زایی می کند. متاسفانه رئیس سازمان محیط زیست با اطلاعات غلطی که در دست دارد قصد دارد آب رود کارون را به استان های دیگر منتقل کند. اومی گوید آب کارون زیاد است به همین دلیل باید به مناطق دیگر منتقل شود اما این موضوع را نمی داند که آورده رود کارون نسبت به 50 سال پیش به میزان یک سوم کاهش یافته است.

خادمی خاطر نشان کرد: اگر مباحث مربوط به کارون فنی است چرا سازمان محیط زیست تمام فعالیت های مربوط به آن را به صورت محرمانه انجام می دهد؟ انتقال آب از خوزستان مهاجرت مردم را در پی خواهد داشت. خوزستان با توجه به این که در مرز قرارگرفته است یک منطقه استراتژیک است. لازم است مدیریتی درحوزه آب انجام شود. به جراتمی گویم پروژه انتقال آب کارون غلط است.

او افزود: بهانه مسئولان برای انتقال آب کارون بالا بردن میانگین فضای سبز و ایجاد صنعت درمناطق خشک است است. چه لزومی دارد منطقه ای که خشک است فضای سبز خود را افزایش دهد و یا از صنایع پرآب مانند فولاد آب بر استفاده کند.

مرتبط با این خبر

  • عدم نظارت صحیح باعث رشد فساد در محیط کارگزاری است

  • مشارکت زنان در امور کشور دارای ساز و کار مناسبی نیست

  • تقلید سخیف نتانیاهو از امریکا در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ

  • تلاش بی نتیجه قدرت ها برای محکومیت ایران در صحنه میدانی یمن

  • آزمون تیزهوشان موجب استرس و اضطراب دانش آموزان می شود

  • تیم فوتبال امید درانبار خاک می خورد

  • تیلرسون نمی تواند مسیحیان لبنان را مقابل حزب الله قرار دهد

  • مرگ حیات وحش بدلیل نبود آب و غذا

  • اثرات منفی تغییرات اقلیم در ایران از بسیاری از کشورها بیشتر است

  • عرصه ی واردات، قربانی سیاست زدگی است