از ساعت به مدت

رادیو گفت و گو

خبر روابط عمومي

عضو هیئت مدیره سازمان مهندسی ساختمان: 4 میلیون فارغ التحصیل بیکار در رشته مهندسی تا سال 1400

عضو هیئت مدیره سازمان مهندسی ساختمان تصریح کرد: اگر سیاستگذاری ها تغییر نکند، تا سال 1400 حدود 11میلیون فارغ التحصیل بیکار در جامعه خواهیم داشت که4 میلیون آن مربوط به رشته های مهندسی، صنعت و تولید است.

1397/02/04
|
13:50

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع کیفیت درسی رشته های مهندسی و با حضور مهندس جابر نصیری عضو هیئت مدیره سازمان مهندسی ساختمان و استاد ارتقاء پایه مهندسی در تهران روانه آنتن شد.
جابر نصیری در آغاز ضمن اشاره به ضعف های آماری در خصوص بیکاری و اشتغال فارغ التحصیلان در رشته های دانشگاهی، اظهار کرد: در سال 91 بر اساس آماری که ارائه شده است، 46.1 درصد فارغ التحصیلان بیکار را رشته های فنی و مهندسی تشکیل می دهد.
وی آمار بیکارین در رشته های فنی را به تفکیک اعلام کرد و اظهار داشت: رشته های فنی و مهندسی 22.2 درصد، کل صنعت و تولید 41.6 درصد و معماری و ساختمان سازی 23.1 درصد بیکار دارند. عمده شاغلین در رشته معماری و ساختمان سازی به نظام مهندسی بر می گردد که حداقل شغلی را برای اعضای مهندسین هر رشته ایجاد کرده است که بر اساس قانون هم نمی توان آن را شغل تمام وقت محسوب کرد.
وی تصریح کرد: اگر سیاست گذاری ها تغییر نکند و مدیریت جامعه حساسیتی نسبت به این موضوع نشان ندهد، تا سال 1400 حدود 11میلیون فارغ التحصیل بیکار در جامعه خواهیم داشت که چهار میلیون این جمعیت مربوط به رشته های مهندسی، صنعت و تولید است.
عضو هیئت مدیره سازمان مهندسی ساختمان درباره ریشه های این معضل ابراز داشت: امروز جوانانی که از مسیر دانشگاه به بازار کار حرکت می کنند، با تفاوت اساسی در مباحث تئوریک و نیاز بازار کار مواجه می شوند که این مسئله سخت تر شدن مسئله پذیرش متقاضی را توسط کارفرمایان منجر می شود.
وی درباره این موضوع که چرا دانشجویان ایرانی در کشورهای دیگر در حوزه عملی موفق هستند، اظهار کرد: در این موضوع چهار دلیل عمده وجود دارد؛ نخست اعضای هیئت علمی، دوم خود دانشجویان، سوم نحوه آموزش و چهارم مدیریت دانشگاه ها و کلان کشوری است. اکثر اعضای هیئت علمی انگیزه لازم را در کلاس های درس ندارند و 44 ساعتی که این اساتید باید کار علمی انجام دهند، وجود ندارد.
عضو هیئت مدیره سازمان مهندسی ساختمان درباره دانشجویان اظهار کرد: دانشجویان دیروز با دانشجویان امروز متفاوت هستند یعنی انگیزه هایی که دانشجویان باید داشته باشند و به دنبال بحث های کاربردی و آزمایشگاهی بروند، وجود ندارد و دانشجویان فقط به دنبال گرفتن مدرک و بعد از آن رفتن به سراغ یک کار دولتی هستند.

دسترسی سریع
خبر روابط عمومی