صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

تحلیلگر ارشد مسایل سیاسی با اظهار به اینکه اروپایی ها از کشورهای متحد آمریکا خارج می شوند، گفت: مواضع ترامپ در مورد پیمان پاریس و اتفاقات دیگر، نشانگر این است که دوگانگی و شکاف جدی بین اروپا و آمریکا اتفاق افتاده است.

برنامه "رویداد" رادیو گفت و گو با موضوع بیانیه وزارت امور خارجه فرانسه؛ تحریم فراسرزمینی آمریکایی ها علیه روسیه، ایران و کره شمالی را مغایر با حقوق بین الملل است و با حضور سیدجلال فیاضی تحلیلگر ارشد مسایل سیاسی به روی آنتن رفت.

سیدجلال فیاضی به تحلیل موضع جدید فرانسوی ها پرداخت و گفت: با توجه به اینکه معمولا فرانسوی ها جزو متحدان آمریکایی ها محسوب می شوند، به نظر می رسد که موضوع کاملا متفاوتی با مواضع گذشته فرانسوی ها است.

وی در خصوص دلیل این موضع گیری متفاوت فرانسوی ها عنوان کرد: اگر بخواهیم از منظر برجام به موضوع نگاه کنیم یکی از آثاری که برجام داشت با توجه به اینکه در ابتدای شروع مذاکرات عمدتا اروپایی ها و حتی فرانسوی ها مواضع کاملا تندی نسبت به مسایل هسته ای ایران داشتند ولی در جریان مذاکرات وقتی با واقعیت ها آشنا شدند به تدریج این مواضع تغییر کرد.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: بعد از دو سال که امروز اروپایی ها شاهد بدعهدی و پیمان شکنی و نقض برجام از سوی آمریکا هستند، به نظر می رسد این اتفاق موجب شده که اردوگاه آمریکایی ها با اردوگاه اروپایی ها از همدیگر جدا شود و ما در آینده شاهد مواضع دوگانه و متفاوت زیادتری بین اروپا و آمریکا خواهیم بود.

تحلیلگر مسایل سیاسی با اظهار به اینکه اروپایی ها دارند به تدریج از کشورهای متحد آمریکا خارج می شوند، تاکید کرد: به ویژه بعد از مواضع ترامپ در مورد پیمان پاریس و اتفاقات دیگر، نشانگر این است که یک دوگانگی و شکاف جدی بین اروپا و آمریکا اتفاق افتاده است.

وی در خصوص بیانیه فرانسه و کشورهای اروپایی علیه برنامه های موشکی ایران گفت: برنامه موشکی مسئله ای متفاوت از برجام است و در بیانیه اخیر ضد برنامه موشکی ایران نیز اشکالات جدی دارد. آنچه که در برجام آمده این است که ایران موشک هایی که قابلیت حمل کلاهک هسته ای دارند، استفاده نکند و این امر نه بر اساس برجام بلکه بر اساس دکترین دفاعی جمهوری اسلامی و فتوای مقام معظم رهبری، اصولا ساخت سلاح اتمی در برنامه دفاعی جمهوری اسلامی نیست.

فیاضی تاکید کرد: قطعا این بیانیه ها که به نوعی دخالت در فرآیند حرکت های دفاعی ما محسوب می شود حرکت هایی بر خلاف قوانین بین المللی است.

وی همکاری کشورهای دیگر را به عنوان تنها راه موثر بودن تحریم های آمریکا علیه ایران دانست و عنوان کرد: بعد از مصوبه اخیر کنگره آمریکا که اقدامی در جهت نقض برجام است و اروپایی ها هم بر این مصوبه موضع گرفتند، اگر قرار باشد تحریم های آمریکا موثر باشد تنها با همکاری کشورهای دیگر و به ویژه اتحادیه اروپا می توانند دست به تحریم های موثر بزنند. آمریکایی ها تلاش می کنند این همگرایی را ایجاد کنند و زمانی ایجاد می شود که امریکایی ها نشان دهند به پیمان و تعهدات خود پایبند.

وی در عین حال اظهار داشت: البته ابزار تحریم هیچ گاه جواب نداده و همواره هم مقابل مقررات بین المللی است.

مرتبط با این خبر

  • پزشکی هسته‌ای به کلی فراموش می‌شد اگر وارد این حوزه نمی‌شدیم

  • پیروزی یمن در منطقه مارب ضربه اساسی بر آینده سعودی‌ها است

  • بخش خصوصی در شورای عالی مسکن توسط مجلس حذف شد

  • "مالیات سلبریتی‌ها" در انتظار تصمیم شورای نگهبان

  • بررسی دقیق تاریخ و مقاومت‌های مردم ایران برای مقابله با دشمنان ضروری است

  • جایزه‌ای اعتبار دارد که وجدان عمومی آن را انتخاب کرده است/جایزه‌ها سرمایه نمادین آثار هستند

  • افتتاح میدان نفتی مشترک ایران و عراق در هفته آینده

  • شعر و فلسفه و حکمت از هم جداشدنی نیستند

  • شعر کلاسیک فارسی واسطه‌ای بین فلسفه و اسطوره است

  • رونق بازار مسکن در 1400 اتفاق می‌افتد؟