ستاد مبارزه با مواد مخدر: برخورد ضعیف با خرده‌فروشان مواد مخدر

رئیس اداره حقوقی پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا تاکید کرد: مشکل اصلی ما برخورد ضعیف با خرده‌فروشان مواد مخدر است.

1399/04/09
|
12:35

سرهنگ خانی:مشکل اصلی ما برخورد ضعیف با خرده‌فروشان مواد مخدر استبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما، سرهنگ علی خانی درباره خرده فروشی مواد مخدر گفت: اگر خرده فروشی توسعه یافته است، ریشه اصلی آن در سیستم حقوقی ماست که برخورد ضعیفی با این افراد داشتیم.

وی در برنامه گفتگوی اجتماعی رادیو گفتگو درباره میزان فاصله بین توزیع‌کننده، فروشنده و خریدار گفت: نمی‌توانیم یک مثال را که فردی 4 دقیقه موفق به دستیابی مواد شده است به تمام کشور تعمیم دهیم و مخالفم که مدت زمان دسترسی به مواد 4 دقیقه شده است.

سرهنگ خانی افزود: باید بررسی کنیم فردی که به مواد مخدر دست یافته، چه کسی است و قطعاً چنین شخصی برای اولین بار این کار را انجام نمی‌دهد و یک شهروند عادی نیست و در گوش همه شهروندان چنین چیزی نمی‌گوید بلکه مخاطبان خاص خود را دارد یا احتمال می‌دهد می‌تواند فرد را جذب کند.

رئیس اداره حقوقی پلیس مبارزه با مواد مخدر یادآوری کرد: قبول داریم که ممکن است مراکزی دور از چشم ما تبدیل به پاتوق معتادان یا تجمع فروشندگان مواد مخدر شود، اما باید علت را بررسی کنیم.

وی با تأکید بر اینکه خرده‌فروشان چالش امروز پلیس هستند، تشریح کرد: خرده فروشان پیاده نظام سیستم مافیایی تولید مواد مخدر هستند و متأسفانه در نظام کیفری سطحی‌ترین برخورد با این افراد صورت می‌گیرد و از طرفی با نگاه رأفت‌آمیز به این افراد حق می‌دهیم که از سر بیکاری یا هزاران شاید دیگر به خرده‌فروشی روی آورند، اما یادمان نرود.

سرهنگ خانی افزود: کافی است پرونده شخصی را که مشغول خرده فروشی است، بررسی کنیم تا ببینیم چندبار دستگیر و تحویل مراجع قضایی شده است و این موضوع چقدر سابقه دارد و شاید آخرین مورد آزادی‌اش 48 تا 72 ساعت گذشته باشد.

رئیس اداره حقوقی پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا درباره علت گرایش به مواد مخدر گفت: بسیار شنیدیم که فقر و بیکاری یکی از دلایل استفاده از مواد مخدر است. من هم قبول دارم که ممکن است یکی از دلایل گرایش باشد، اما ثروتمند و شاغل کم ندیدیم که به مواد مخدر روی آورده باشند.

وی درباره آنچه در کشور باعث گرایش به مواد مخدر می‌شود، عنوان کرد: گفته می‌شود که استفاده از مواد مخدر بیشتر مربوط به فقر مالی است، اما بیشتر فرهنگی است، یا کار نکردیم یا بسیار ضعیف بودیم.

سرهنگ خانی یادآوری کرد: در بحث افزایش دانش عمومی افراد برای استفاده از مواد مخدر و تبعات آن اصلاً کار نکردیم و واقعاً درباره فرهنگ و رسوم مختلف و استفاده از مواد مخدر و مشروبات در برخی مراسم عروسی و جشن‌ها صحبت نکردیم.

دسترسی سریع