روزنامه وطن امروز: افزایش 3 برابری هزینه قیمت تمام‌شده کتاب

نایب‌رئیس اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران با بیان اینکه قیمت کاغذ نقش بسیار کوچکی در قیمت‌گذاری نهایی کتاب دارد، گفت: هزینه ویراستار و صفحه‌بند به صورت جدی افزایش پیدا کرده است.

1399/06/26
|
13:01

به گزارش «وطن امروز»، محمود آموزگار در برنامه «تقاطع فرهنگ» درباره گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر تخصیص نیافتن ارز 4200 تومانی به واردات کاغذ در آینده نزدیک، گفت: کاغذی که مورد مصرف ناشران بود حداکثر با ارز 4200 تومان طی سال‌های گذشته وارد می‌شد و حتی قبل از تحریم و کرونا این رویه وجود داشت.

وی با اشاره به اینکه کاغذ کماکان به صورت یارانه‌ای و با ارز 4200 تومانی بین ناشران توزیع می‌شود، گفت: سال گذشته با توجه به اینکه اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران دخالت‌هایی از حیث تخصیص کاغذ به ناشران داشت و از حیث مصرف و توزیع، در کنار وزارت ارشاد وارد میدان شد، روند کار بهبود یافت.

آموزگار این رویه را موجب کاستن از قیمت‌های نجومی در بازار آزاد کاغذ دانست و افزود: در این راستا عموم ناشران توانستند کاغذ مورد نیاز خود را از طریق سامانه ایجاد شده، دریافت کنند. مدیر «انتشارات آمه» با اشاره به قیمت کتاب در بازار، به ارائه آمار و ارقام متوسط قیمتی در سال‌های مختلف پرداخت و گفت: سال 1394 متوسط قیمت کتاب 14000 تومان بود ولی در سال 99 به قیمت 42 هزار تومان رسیده است.

آموزگار خاطرنشان کرد: این اختلاف قیمتی نشان می‌دهد با وجود اینکه ناشران کماکان کاغذ را با قیمت یارانه‌ای دریافت کرده‌اند اما دیگر هزینه‌های تهیه کتاب افزایش پیدا کرده و تقریبا به 3 برابر رسیده است. وی با اعلام اینکه قیمت کاغذ نقش بسیار کوچکی در قیمت‌گذاری نهایی کتاب دارد، تصریح کرد: هزینه ویراستار و صفحه‌بند به صورت جدی افزایش یافته و حتی کاغذ با 2 برابر قیمت در بازار آزاد به فروش می‌رسد.

آموزگار قیمت کاغذ دولتی را حدود 160 هزار تومان تخمین زد و افزود: هزینه کاغذ 10 تا 15 درصد قیمت تمام‌شده کتاب را دربر می‌گیرد؛ خاصه اینکه کاغذ کماکان به صورت یارانه‌ای به دست مصرف‌کننده می‌رسد اما سایر اقلام هزینه‌ای برای تولید کتاب، بر اساس قیمت آزاد است.

نایب‌رئیس اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران از تخصیص ارز نیمایی به کاغذ اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت: کاغذ یکی از اقلام مهم و اساسی در کشور است و تصور می‌کنم بزودی هر آنچه در راستای گرانی بر سر سایر ملزومات رفته است، درباره کاغذ هم پیش آید.

دسترسی سریع