اكونومی نیوز: آمار واقعی فوتی‌های کرونا 40درصد بیش از موارد اعلامی است

عضو ستاد علمی کمیته ملی مقابله با کرونا با اعلام اینکه آمار فوتی‌های کووید19 به احتمال قوی بیش از موارد منتشره است، گفت: ما بر اساس تعریف سازمان جهانی بهداشت، نسبت به انتشار آمار مبتلایان اقدام می‌کنیم.

1399/07/24
|
10:00

مسعود مردانی در مصاحبه زنده با برنامه "صبح وگفتگو" با اشاره به اینکه تست استاندارد طلایی برای تشخیص بیماری کرونا بصورت حلقی یا از راه بینی است، اظهار کرد: این تست در 60درصد موارد قابل اعتماد است.

وی با بیان اینکه 40درصد افرادی که تست حلقی آن ها منفی است، ممکن است منفیِ کاذب باشند، افزود: کلیه آماری که برای موارد جدید و بستری و مرگ و میر احصا می شود، افرادی هستند که به ما رجوع کرده و تست آن ها مثبت شده است.

مردانی گفت: تمام بیمارانی که بعنوان مبتلا به کووید19 شناخته می شوند، حتما تست حلقی نداده اند و ممکن است بدلیل نداشتن هزینه کافی به اسکن ریه بسنده کنند و ما تشخیص ابتلا به کرونا را می دهیم و این افراد جزو آمار محسوب نمی شوند.

این استاد دانشکده علوم پزشکی دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: افرادی که برای مدت کوتاه در حس بویایی یا چشایی دچار اختلال شده اند، به احتمال قوی مبتلا به کرونا هستند، ولی جزو آمار محسوب نمی شوند.

مردانی با بیان اینکه آمار اعلامی فقط بخشی از کل موارد مبتلا و فوتی هستند، تصریح کرد: این مسئله خاص کشور ما نیست و سازمان جهانی بهداشت برای اینکه این موارد را بر اساس شواهد دقیق اعلام کند، کسی را مبتلا می داند که تست او مثبت شده باشد.

وی با بیان اینکه تعدادی از هموطنان بدون اینکه تست داده باشند، فوت می کنند ادامه داد: یکسری از کشور های همسایه فاقد امکانات تشخیصی هستند و افغانستان و عراق از این جمله اند و در این کشور ها بدلیل درگیری ها، کرونا مسئله روز نیست.

مردانی تصریح کرد: بیماری در کشورمان در اوج اپیدمی است و موارد متعددی از مبتلایان بدون علامت وجود دارند و اگر به عراق سفر کنیم ممکن است موجب بیماری یک مسلمان شویم.

این پزشک متخصص افزود: امکانات تشخیصی کشوری نظیر امارات بسیار بالاتر از ماست، ولی آمار را بدرستی اعلام نمی کند، چراکه ورودی توریست ها برای این کشور اهمیت بیشتری دارد.

مردانی خاطرنشان کرد: بسیاری از مردم ما احساس می کنند اگر در منزل بمانند بیماری شان کنترل می شود درحالیکه برخی بیماران با پیشرفته شدن بیماری به ما مراجعه می کنند که کنترل آن بسیار مشکل می شود.

عضو ستاد علمی کمیته ملی مقابله با کرونا افزود: بنده 40 سال در حوزه بیماری های عفونی فعال هستم، ولی تا کنون چنین اپیدمی را شاهد نبودم.

مردانی گفت: مردم باید صبور باشند؛ این بیماری نه درمان درستی دارد و نه واکسن آن در دسترس است، ولی پوشش های درمانی در دنیا خوب و مثبت بوده و مردم هم باید فاصله اجتماعی، شستشوی دست و موارد بهداشتی را رعایت کنند.

دسترسی سریع