باشگاه خبرنگاران جوان: شروع سال تحصیلی از نیمه شهریور، تقریبا قطعی است

محسن بیگی گفت: شروع سال تحصیلی از نیمه شهریور تقریبا قطعی است، خانواده‌ها مطمئن باشند سناریو‌ها با اولویت سلامت دانش‌آموزان و عدم قطع چرخه آموزش است.

1399/05/19
|
14:22

به گزارش حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، محمد محسن بیگی، مدیرکل دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش در مصاحبه تلفنی با برنامه «روزنه» رادیو گفتگو اظهار کرد: اصل شروع سال تحصیلی از نیمه شهریور، تقریبا قطعی است، اما اینکه به چه شکل باشد در استان‌های مختلف متفاوت است. در هرجایی که شرایط برای برگزاری کلاس‌ها به صورت حضوری وجود داشته باشد با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و دستورالعمل‌ها همچنین کاهش تراکم دانش‌آموزان و مدیریت رفت و آمد بچه‌ها حضوری است در جایی که این امکان فراهم نباشد سال تحصیلی از طریق آموزش‌های مجازی و شبکه شاد و تلویزیونی خواهد بود.

او ادامه داد: بنا داریم تا جایی که امکان دارد آموزش به صورت حضوری باشد، زیرا اثر بخشی آموزش به صورت حضوری مناسب است، اما ما در شرایطی هستیم که تصمیم گیری کلی امکان پذیر است و در شرایط جزئی باید بگوییم این بیماری تصمیم را حتی برای هفته آینده هم ناممکن می‌کند.

امکان حضور یک روز در میان دانش‌ آموزان در سال تحصیلی آینده

محسن بیگی افزود: در جا‌هایی که امکان آموزش حضوری و یا حضور یک روز در میان دانش‌آموزان وجود دارد باید بتوانیم کمک به سلامت بچه‌ها داشته باشیم. باید در جا‌هایی که تراکم دانش‌آموزی زیاد است، تراکم را کم کنیم بنابراین باید محیط ایمن و بهداشتی را برای آموزش حضوری درنظر بگیریم ، اما در شرایط قرمز نیز آموزش‌های مجازی برای تداوم چرخش آموزش ادامه دارد.

مدیرکل دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش افزود: ستاد ملی مبارزه با کرونا و وزارت بهداشت به ما اعلام شرایط قرمز، سفید و زرد را می‌کند. ما در آموزش و پرورش نباید در جایی که تجمع باشد کلاس برگزار کنیم. اکنون امکان اینکه وضعیت ثابتی را برای یک شهر و استان تعیین کنیم وجود ندارد، اما سناریو‌ها با اولویت سلامت دانش‌آموزان و عدم قطع چرخه آموزش است.

او بیان کرد: رایزنی‌هایی نیز برای اینترنت دانش‌آموزان صورت گرفته و موضوعات رایگان شدن اینترنت و یا عرضه شدن آن به صورت ارزان قیمت در حال پیگیری از سوی مسئولان است.

محسن بیگی درباره آموزش معلمان نیز در بحث آموزش مجازی گفت: جلسات و آموزش‌های خوبی در این باره به همکاران داده شده و به صورت فراگیر در بحث شبکه‌های تلویزیونی و تولید محتوا اقدامات خوبی صورت گرفته است.

مدیرکل دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش گفت: مطالعات تطبیقی به طور مرتب در آموزش و پرورش در حال انجام است ما از تجارب سایر کشور‌ها هم استفاده می‌کنیم.

او همچنین درباره بهداشت و ضدعفونی کردن مدارس یادآوری کرد: اعتبار مناسبی سال گذشته در اختیار مدارس دولتی قرار گرفت. در طول تابستان نیز وزیر به سازمان نوسازی مدارس گفت که بحث بهداشت محیط مدارس را تامین کند تا در ابتدای سال تحصیلی مشکلات سیستم بهداشتی نداشته باشیم. درخواستی نیز از سازمان برنامه و بودجه داشته‌ایم تا اعتباری در این باره در اختیار ما قرار بگیرد.

دسترسی سریع