خبرگزاری صدا و سیما: کاهش ابتلا به آنفلوآنزا در گرو رعایت بهداشت

رئیس بخش آنفلوآنزای انستیتو پاستور با بیان اینکه شیوع کرونا باعث شده است موارد بهداشتی رعایت شود، گفت: در واقع افراد بابت نگرانی‌هایی که از کرونا دارند با رعایت بهداشت، کمتر به آنفلوآنزا مبتلا می‌شوند.

1399/06/26
|
12:35

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، خانم فاطمه فتوحی در برنامه «گفتگوی علمی» رادیو گفتگو با بیان اینکه به طور معمول از نیمه‌های مهر با آنفولانزا رو به رو می‎شویم، افزود: بخش آنفلوآنزای انستیتو پاستور عضو شبکه‌ای از آزمایشگاه‌های کشور است که کار آن در 12 سال گذشته پایش ویروس آنفولانزا در سطح کشور بوده است و از نیمه‌های مهر با این ویروس روبرو می‌شویم و اوج آن از آبان خواهد بود.

وی درباره ضرورت تزریق واکسن آنفلوآنزا اظهار کرد: دریافت این واکسن برای همه الزامی نیست و تنها برای کسانی که در خطر هستند مانند افراد مسن، کسانی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای هستند و همچنین بچه‌های کم سن و سال توصیه می‌شود. طبق اعلام دولت امسال 7 میلیون دوز واکسن آنفولانزا وارد کشور می‌شود که برای این گروه از افراد کافی است، اما با توجه به اینکه امسال خیلی‌ها نگران کرونا هم هستند، نسبت به تزریق این واکسن نیز اقدام می‌کنند.

خانم فتوحی بیان کرد: برنامه‌ریزی این است که تا 14 میلیون دوز نیز وارد کنیم و گروه‌هایی مانند کادر درمان که مواجهه زیادی با ویروس دارند و پس از آن گروه‌های پرخطر این واکسن را دریافت کنند.

وی درباره ویروس آنفولانزا توضیح داد و افزود: این ویروس پروتئین‌های سطحی دارد که به دلیل ماهیت ویروس ها، تغییرات جزئی می‌کند و این تغییرات باعث می‌شود شرکت‌ها واکسن جدید بسازند تا مطابق با شرایط جدید ویروس آنفولانزا باشد.

خانم فتوحی درباره انتقال ویروس آنفولانزا گفت: این ویروس در فصل‌های دیگر از بین نمی‌رود، اما چون افراد در فصل‌های تابستان در محیط دربسته کمتر قرار دارند، ویروس قدرت انتقال کمتری خواهد داشت و وقتی هوا سرد می‌شود و در‌ها بسته می‌شود و افراد بیشتر در فضا‌های بسته قرار می‌گیرند، ویروس قدرت انتقال بیشتری پیدا می‌کند.

وی با بیان اینکه رشد کرونا باعث رعایت موارد بهداشتی شده است، عنوان کرد: این مسأله سبب شده است در نیمکره جنوبی که اکنون زمستان است، افراد کمتری آنفولانزا بگیرند و افراد بابت نگرانی‌هایی که از کرونا دارند با رعایت بهداشت، کمتر به آنفولانزا مبتلا می‌شوند

دسترسی سریع