خبرگزاری آریا: تعیین مهریه زیاد، فرهنگی ناستوده در میان خانواده‌ها

خبرگزاری آریا- رئیس شعبه 245 دادگاه خانواده: خیلی از مهریه‌هایی که تعیین می‌شود، بر اساس توان مرد نیست و بیشتر مهریه‌ها براساس چشم و هم‌چشمی بین اقوام و دوستان تعیین می‌شود.

1399/07/01
|
14:02

به گزارش خبرگزاری آریا، برنامه «گفتگوی اجتماعی» رادیو گفتگو با موضوع مهریه؛ حمایت از زنان یا ابزار سوء استفاده از مردان و با حضور عبدالرضا مهدوی رئیس شعبه 245 دادگاه خانواده به روی آنتن رفت.

عبدالرضا مهدوی با بیان اینکه در 15 آیه از قرآن به مهریه اشاره شده است و احادیث زیادی در رابطه با مهریه وجود دارد، گفت: توصیه‌های دینی و معصومین این است که مهریه سنگین گرفته نشود و در این زمینه حضرت علی (ع) می‌فرمایند «مهریه زیاد باعث کینه و عداوت می‌شود.» البته همه این روایات و آیات بر اصل وجود مهریه تاکید دارند.

وی به مواد موجود در قانون مدنی در خصوص مهریه اشاره و اظهار کرد: مهریه در عقد نکاح عبارت است از هر آنچه که مالیت داشته و قابل تملک باشد. با وجود آنکه توصیه شده است مهریه کم گرفته شود، اما نباید به حدی اندک باشد که مصلحت زن به خطر بیفتد.

رئیس شعبه 245 دادگاه خانواده با تصریح بر اینکه در رابطه با سقف مهریه بین حقوقدانان و فق‌ها اختلاف است، عنوان کرد: از نظر قانون مدنی، سقفی برای مهریه لحاظ نشده است و بیشترین مشکلاتی که در رابطه با مهریه به وجود می‌آید، مشکل فرهنگ است.

وی با انتقاد از تعیین مهریه‌های سنگین در جامعه، بیان کرد: خیلی از مهریه‌هایی که توسط زنان و خانواده‌های آن‌ها تعیین می‌شود، بر اساس توان مرد نیست و بیشتر مهریه‌ها بر اساس چشم و هم‌چشمی بین اقوام، همسایگان و دوستان تعیین می‌شود و متاسفانه این مسئله به یک فرهنگ تبدیل شده است؛ به گونه‌ای که به سادگی دست از این فرهنگ هم بر نمی‌دارند.

مهدوی به گران شدن سکه اشاره و اظهار کرد: در گذشته سکه خیلی ارزشی نداشت و قیمتی در حدود 300 هزار تومان داشت، اما امروز خیلی از معادلات اقتصادی بر هم خورده است و ارزش مهریه‌ها بسیار افزایش پیدا کرده است.

وی افزود: در گذشته سنت حسنه‌ای وجود داشت؛ مهریه توسط خانواده‌ها تعیین می‌شد، اما یک مثلی وجود داشت که می‌گفت چه کسی داده است و چه کسی گرفته است، اما متاسفانه هر چقدر به جلو آمده‌ایم، این سنت به فراموشی سپرده شده است.

رئیس شعبه 245 دادگاه خانواده با بیان اینکه آخرین قانونی که در رابطه با محکومیت‌های مالی از جمله مهریه تصویب شده است مربوط به سال 1394 است، درباره مفاد این قانون گفت: بر اساس قانون، محکومان مالی در صورتی که توان مالی داشته باشند، باید دین خود را بپردازند و کسانی که توان مالی ندارند اعسار می‌زنند و بر اساس توان مالی مهریه تقسیط می‌شود.

دسترسی سریع