خبرگزاری آریا: رزمندگان با نیروی اعتقاد و آموزش از سنگرها پاسداری کردند

خبرگزاری آریا- معاون تربیت و آموزش ارتش گفت: آنچه سرباز را در میدان رزم و در سنگر نگاه می‌دارد، اعتقاد و آموزش است که او را استوار می‌کند.

1399/07/01
|
14:50

به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از رادیو گفتگو، امیر سرتیپ دوم علیرضا شیخ با اشاره به اظهارنظری از مارگارت تاچر نسبت به پیش‌بینی عدمِ پیروزی صدام گفت: او اعلام کرده بود به سه دلیل می‌دانستیم صدام پیروز نمی‌شود؛ نخست مردمِ معتقد ایران، دوم نیروی هوایی مقتدر و سوم ارتش آموزش دیده.

وی با بیان این نقل قول از این سیاست‌مدار بریتانیایی خاطرنشان کرد: اگر به آموزش و مهارت بنگریم و آن را با اعتقادات تجمیع کنیم، وجه ممیزه ارتش جمهوری اسلامی در دوران دفاع مقدس تبیین می‌گردد.

سرتیپ دوم شیخ با بیان اینکه هیچ نیرویی جلودار چنین ارتشی نخواهد بود، خاطرنشان کرد: ویژگی‌های جنگ، تاکتیک و تکنیک و فناوری‌هایی که در دست داشتیم، با نیروی اعتقاد و عزم و اراده ملی که برای صیانت از خاک کشور بود، ویژگی خاصی را به دفاع مقدس بخشید.

وی به علاقه‌مندان توصیه کرد با مطالعه تاریخ جنگ خود به این نکته‌ها برسند و تاکید کرد: وقتی محصول تجربه بشریت را در قالب دانشِ کلاسیک بگنجانیم و آن را به نیرو‌ها آموزش دهیم، تبعیت از چنین فرمولی رمز موفقیت خواهد بود.

سرتیپ دوم شیخ با بیان اینکه آموزشِ جنگ قبل و بعد از انقلاب تفاوتی نداشت و در سطح دنیا نیز چنین رویه‌ای مرسوم است، گفت: مبانی آموزش در تمام ارتش‌های دنیا یکسان است؛ چراکه جنگ قاعده‌ای یکسان دارد.

این مقام مسئول در ارتش جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: آنچه سرباز را در میدان رزم و در سنگر نگاه می‌دارد، اعتقاد و آموزش اوست که او را به سلامت و حفظ موضع خود استوار می‌کند.

سرتیپ دوم شیخ معتقد است ارتش، نیرو‌های مردمی را آموزش و آن‌ها را در سنگر‌ها رشد داده است و سپس نیرو‌های بسیج و سپاه شکل گرفته‌اند.

وی با چنین اظهار نظری افزود: مبانی و آموزه‌های جنگ و ترکیب آن با بحث اعقادی شکل گرفت و ما آموزه‌ها را به این‌ها منتقل کردیم.

سرتیپ دوم شیخ گفت: من 2 میلیون و 640 هزار نفر سرباز را در دوران جنگ تحمیلی آموزش دادم که بطور متوسط 21 ماه در جبهه حضور داشتند.

وی ادامه داد: این‌هاست که آموزش را جاری می‌سازد و با نیروی ایمان و اعتقاد بسیجیان ترکیب کرده و صحنه خلاقیت و ابتکار و شجاعت را بوجود می‌آورد.

سرتیپ دوم شیخ گفت: در حوزه دانشی و های-تک با شرکت‌های دانش بنیان ارتباط داریم و این ارتباط با دانشگاه‌ها نیز تنگاتنگ است.

وی افزود: آینده‌نگری و آینده‌نگاری در حوزه دانش یکی از ویژگی‌های ارتش جمهوری اسلامی ایران است.

سرتیپ دوم شیخ خاطرنشان کرد: نظام آموزشی ما در مدارس و دانشگاه‌ها همراستایی لازم با اهداف کلان نظام و کشور را دارا نیست و عناصری تربیت می‌کنیم که به درد مسئولیت و کار در جامعه نمی‌خورد.

وی در ادامه این اظهار نظر افزود: مبانی ارزشی، اعتقادی و ملی و کاری باید هدف نظام آموزشی باشد.

دسترسی سریع