روزنامه كیهان: به حدی مراجعه‌کننده زیاد است که دیگر جا برای بستری کردن نیست!

-مینو محرز: مردم ایران به صورت بی‌رویه آنتی‌بیوتیک مصرف می‌کنند و برخی از مردم ایران تا 97 درصد به دارو‌های آنتی‌بیوتیک مقاومت نشان می‌دهند!

1399/07/01
|
14:58

-این پزشک متخصص بیماری‌های عفونی گفته که مردم ایران از طریق گوشت و سبزیجات حاوی آنتی‌بیوتیک نیز بدن‌شان در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها مقاوم شده!

مینو محرز عضو کمیته ملی مبارزه با کُرونا می‌گوید که بعد از مسافرت و برگزاری مراسم‌ عزاداری تعداد مبتلایان به کُرونا افزایش یافته است. در مراکز درمانی به حدی مراجعه‌کننده فراوان است که دیگر جایی برای بستری کردن بیماران نیست.

مینو محرز عضو کمیته ملی مبارزه با کُرونا امروز شنبه 29شهریورماه از تکمیل ظرفیت بیمارستان‌های کشور خبر داده است.

او گفت که پس از مسافرت و مراسم‌ عزاداری محّرم تعداد مبتلایان به کُرونا افزایش یافته است.

وی در تشریح وضعیت بیمارستان‌های کشور گفته است: «در مراکز درمانی به حدی مراجعه‌کننده فراوان است که دیگر جایی برای بستری بیماران نیست.»

مینو محرز همچنین بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها را موجب بروز «مشکلات متعدد» دانسته است.

مینو محرز روز گذشته از فروش بدون نسخه آنتی‌بیوتیک از سوی داروخانه‌ها به مردم اعتراض کرده و خواستار اعمال محدودیت در فروش آنتی‌بیوتیک‌ها شد. او گفت که مردم ایران به صورت بی‌رویه آنتی‌بیوتیک مصرف می‌کنند و برخی از مردم ایران تا 97 درصد به دارو‌های آنتی‌بیوتیک مقاومت نشان می‌دهند!

عضو کمیته علمی کشوری ستاد ملی مقابله با کُرونا ادامه داد: متاسفانه حوزه دامپزشکی کشور میزان تزریق آنتی‌بیوتیک به دام‌ها را کنترل نمی‌کند.

وی با اشاره به اینکه اکثر کشور‌های دنیا بدون نسخه داروی آنتی‌بیوتیک نمی‌فروشند از دسترسی آسان و سریع مردم ایران به دارو‌های آنتی‌بیوتیک ابراز تأسف کرد.

محرز نسبت به کاهش مقاومت میکروبی نیز هشدار داد و گفت که این موضوع در ایران در وضعیت خوبی قرار ندارد.

مینو محرز اضافه کرد: «اگر ما بیش از حد آنتی‌بیوتیک مصرف کنیم، نسل آینده را از بین می‌بریم.» به گفته‌ی وی، «مردم ایران بطور معمول از طریق خوراک دام‌ها آنتی‌بیوتیک مصرف می‌کنند.»

وی خواستار توجه جدی در زمینه مصرف آنتی‌بیوتیک در طیور و دام‌ها و مواد گیاهی در ایران شد.

دسترسی سریع